Öne Çıkanlar tarım mehmet aydın jakaranda fidesi biber yarışması vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Şanlıurfa Tarımın Bilim Merkezi Olacak
Harran Üniversitesi bünyesinde Teknopark kuruluyor. Kurulacak Teknopark'ın bilimsel tarımın ilerlemesine büyük katkı sunması bekleniyor. Kurulum işlemleri tamamlanan Teknopark'ın yönetim kurulu ilk toplantısını yaptı.

Ağırlıklı olarak tarıma dayalı sanayi olmak üzere silah sanayi, uzay bilimleri, yenilenebilir enerji ve meteoroloji konularının yer alacağı Harran Üniversitesi bünyesindeki 'Şanlıurfa Teknoloji Bölgesi Kurucu ve İşletici AŞ'nin ortakları, Osmanbey Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi'nde ilk toplantısını yaptı. Toplantıda gelişim için bilimin önemine vurgu yapıldı.

Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr İbrahim Halil Mutlu, bölgede kurulacak tarım ağırlıklı teknoparkın sulu tarım ile birlikte ortaya çıkan köklü sorunların üstesinden gelmek, tarımsal ürünleri bölgede sanayi ürünlerine dönüştürmek, biyoteknoloji-sulama teknolojisi-yenilenebilir enerji gibi konularda tarımsal teknolojiyi ön plana çıkarmak, yeni teknolojiler üretmek, yaptıkları çalışmaları ulusal ve uluslararası düzeyde ilgililere aktarmak açısından son derece etkili olacağını söyledi.

Teknoparkla ilgili ilk toplantıyı yaptıklarını belirten Mutlu, "Şanlıurfa'ya önemli bir hizmeti getirdiğimize inanıyorum. Ortaklarımızla ilk toplantımızı yapıyoruz, kendilerine teşekkür ederken, işadamlarımızın da bu teknoparka iştirak etmelerini bekliyoruz." dedi.

Harran Üniversitesi'nin gerek ilin gerekse bölgenin gelişmesi noktasında GAP'ın lokomotifi konumunda olduğunu aktaran Mutlu, Kurulan teknoparkın hayırlı olmasını diledi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, kurulacak olan teknoparkten Umutlu olduğunu kaydederken, ortaklardan İbrahim Toru, teknoparka ciddi anlamda ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek kurulumda geç kalındığını anlattı. Türkiye Tohumculuk Enstitüsü Derneği adına toplantıya katılan yönetim kurulu üyesi Hamit Esin ise teknoparkın kurulmasını tohumun ülkede üretilmesi için büyük bir girişim olarak gördüğünü aktardı.

Teknopark için gerekli geniş bir arazinin Harran'da özel idare tarafından tahsis edileceği öğrenildi. Toplantıya kurucu ortaklardan Harran Üniversitesi Rektörlüğü adına Rektör Prof.Dr İbrahim Halil Mutlu, Ticaret ve Sanayi Odası adına başkan Sabri Ertekin, Progen Tarım A.Ş adına Ali Özbuğday, Türkiye Tohumculuk Enstitüsü Derneği adına yönetim kurulu üyesi Hamit Esin, kanalurfa yönetim kurulu başkanı İbrahim Toru, Rektör yardımcısı Prof.Dr Ahmet Yılmaz, şirket müdürü Hasan Aydoğdu, yönetim kurulu başkanı Prof.Dr. Mehmet İriadam, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Bülent Yeşilata, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Nacar, Öğretim Görevlisi Mehmet Tuncay katıldılar.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,