Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Sarımsak fiyatları üreticisini üzdü
Sarımsak üreticisi Korkmaz Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Korkmaz, Türkiye’de sarımsak ve soğanla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uyguladığı bir politika olmaması nedeniyle çiftçinin büyük sorunlar yaşadığını ifade etti.

Korkmaz, sarımsak ve soğanda az üretim yapıldığı yıllarda tüketicinin yüksek bedeller ödeyerek mağdur olduğunu, gereğinden fazla ekimin yapıldığı yıllarda da ürün fazlalığı nedeniyle çiftçinin mağdur olduğunu dile getirdi. Korkmaz, ülke ekonomisi adına da fazla ekim alanlarında sarımsakla soğan yetiştirilmesinin ciddi zararlar oluşturduğuna vurgu yaptı.

Korkmaz, her iki ürünün yüksek değere ulaştığı yılların ardından ekim alanlarının fazla olduğunu ve üretim miktarının arttığını anlatarak, “Üretilen ürün alıcı bulamıyor ve piyasanın ihtiyacı olan miktardan fazla üretim yapılmış oluyor. Türkiye’de sarımsak ve soğan üretim maliyetlerinin yüksek olması da ihracat yapma imkanı vermiyor. Bu nedenle fazla üretilen sarımsak ile soğan çöpe gidiyor. Ülkenin yaşadığı bu ekonomik kaybın önüne geçilmesi gerekir.” dedi.

Nuri Korkmaz, üretim azlığı nedeniyle geçen yıllarda kilosu 17 liraya kadar çıkan sarımsak fiyatlarının Kahramanmaraş ve Gaziantep bölgesinde hasadın başlamasıyla birlikte 80 kuruşa bile satılamadığını dile getirdi. Dünyada 1 milyon 200 bin ton sarımsak üretimi yapan Çin’de, üretim maliyetinin çok düşük olduğuna işaret eden Korkmaz, Türkiye’de sarımsak üretim maliyetlerinin ise kilo başına 1 lirayı aştığını ifade etti.

Sarımsak üreticisi Nuri Korkmaz, üretim fazlalığının olduğu yıllarda Türkiye’de üretilen sarımsakla soğanın yüzde 50’lilik bölümünün çöpe gittiğini anlattı. Korkmaz, bu kaybın önlenmesi adına ülke genelinde sarımsakla soğan üretim alanlarının belirlenerek, üretimin ihtiyaca göre yapılmasını istedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı