Öne Çıkanlar tarım mehmet aydın jakaranda fidesi biber yarışması vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Satsuma mandalinanın ihracatı başlıyor, hedef 200 milyon dolar
Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden satsuma mandalina da 2014-15 ihracat sezonu, 13 Ekim 2014 sezonunda başlıyor. Geçen sezon 171 milyon 105 bin dolar olan ihracatta yeni sezon hedefi 200 milyon dolar olarak belirlendi. C vitamini deposu, kabuğu soyulmaya başlandığında tadından önce aromatik kokusuyla keyif veren, sonbaharın habercisi, Ege Bölgesi’nin ihraç ürünlerinden satsuma mandalina, dünya piyasasıyla buluşmaya hazırlanıyor. Ege Bölgesi’ndeki bahçelerde yapılan inceleme ve alınan numunelerin tahlili sonucunda, satsuma çeşidi mandalinanın yeterli olgunluğa, şeker ve usare (sıvı) miktarına ulaştığı tespit edildi. Heyet, satsuma mandalinanın 10 Ekim tarihinden itibaren kesimine, 13 Ekim tarihinden itibaren de ihraç edilmesine karar verdi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Yılmaz, 2014-15 sezonunda Ege Bölgesi narenciye rekoltesinde satsuma mandalinanın yüzde 7 artışla 227 bin 544 tona çıkacağının öngörüldüğünü söyledi. Ürünün kalitesinin de iyi olduğunu, ihracat açısından başarılı bir sezon beklediklerini ifade eden Yılmaz, Rusya’nın bunu için en önemli pazar olduğunu aktardı: “2014-15 sezonunda da satsuma mandalina ihracatında, Rusya ve AB ülkeleri öncelikli pazarlarımız olacak. Ortadoğu’daki ortam, Ortadoğu ülkelerine ihracatı 2013-14 sezonunda olumsuz etkilemişti, bu sezon da Ortadoğu ülkelerine ihracattan çok umutlu değiliz.” diye konuştu.

İHRACATTA RUSYA, UKRAYNA VE IRAK İLK ÜÇ ÜLKE

Türkiye’nin 2013-14 sezonunda yaptığı satsuma mandalina ihracatında ilk sırayı, 70 milyon 462 bin dolarla Rusya aldı. Rusya’yı 53 milyon 180 bin dolarlık ihracatla Ukrayna takip etti. Irak’a yapılan satsuma mandalina ihracatı ise 19 milyon 551 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Türkiye, 2013-14 sezonunda 41 ülkeye satsuma mandalina ihraç etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,