Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Şeker-İş ÖİB’nın Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Yönelik Kararlarına Karşı Danıştay’da Dava Açtı
ANKARA (ANKA) - Şeker-İş Sendikası, Özelleştirme İdaresi’nin (ÖİB) Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker A.Ş.)’ye ait portföy C kapsamındaki Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Fabrikaları ile portföy B kapsamında bulunan Malatya, Erzincan, Elazığ ve Elbistan fabrikalarının bir bütün halinde varlık satışı uygulanmak suretiyle pazarlık usulü ile özelleştirilmek üzere ihaleye çıkartılması kararlarına karşı bir kez daha Danıştay’da dava açtı.

Şeker-İş’ten yapılan açıklamaya göre Şeker-İş ÖİB’nin şeker fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik kararlarına karşı Danıştay’da dava açtı.

Şeker-İş Sendikası adına davacı vekili sıfatıyla Avukat Gökhan Candoğan tarafından Danıştay 13. Daire Başkanlığı’na 14 Eylül’de verilen verilen dava dilekçelerinde; Danıştay kararı ile iptal edilen 2009 yılı ihaleleri ile birebir aynı olması sebebiyle yargı kararlarının etkisiz bırakıldığı gerekçesiyle ihale oluru ve ihale şartları belgesinin iptali ve yürütmenin durdurulması talep edildi. Yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay13. Dairesi’ne verilen dava dilekçesinde; pek çok şeker fabrikasının kapanmasını öngören Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yaklaşımının hukuka, kamu yararı ve vicdana aykırı olduğu, 6111 sayılı Torba Yasa ile pancar üreticisi aleyhine düzenlemeler yapıldığı, özelleştirme için ileri sürülen gerekçelerin maddi gerçeklerle örtüşmediği ve Türkşeker fabrikalarının değerine yönelik hesaplamaların geçerliliğini yitirdiği de ifade edildi.

-DAVA DİLEKÇESİNDE AB ŞEKER REFORMU’NA ATIFTA BULUNULDU-

Şeker-İş Sendikası, Danıştay 13. Dairesi’ne verdiği dava dilekçesinde AB Şeker Reformu ve Avrupa Sayıştayı’nın raporuna da atıfta bulundu. Yürütmenin durdurulması istemi ile verilen dilekçede Türkşeker A.Ş. özelleştirmesi ile ilgili Strateji Raporu’nun hazırlanmasından sonra geçen süre içinde AB’nin şeker sektöründe yaşanan değişim/gelişmeler ile ülkemizde ve dünyada şeker sektöründeki gelişmeler dikkate alınmaksızın yeniden ihaleye çıkılmasının kamu ve ülke yararına aykırı olduğu da vurgulandı.

-SÜREÇ NASIL GELİŞTİ-

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun(ÖYK), 1 Aralık 2005 tarihindeki kararıyla Türkşeker’e ait Bor, Ereğli ve Ilgın fabrikaları tüm çalışanlarıyla birlikte özelleştirme kapsamına alınmış, Şeker-İş Sendikası’nın açtığı dava sonucunda Danıştay, 5 Nisan.2007 tarihli kararıyla, işlemi hukuka aykırı bularak yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Daha sonraki dönemlerde portföy B ve portföy C grubundaki fabrikalar için ihale süreci başlatılsa da Danıştay 13. Dairesi’nin 2009/5861 E. ve 2009/6778 E. sayılı dosyalarında verilen iptal kararlarıyla ihaleler hukuka aykırı bulunmuş, geçen süreçte ÖYK kararı ile belirlenen iki yıllık özelleştirme süresi, Resmi Gazete’de yayımlanmamasına ve kamuoyuna açıklanmamasına rağmen süre yine ÖYK kararı ile 31.12.2011 tarihine kadar uzatılmıştı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı