Öne Çıkanlar trakya e-fidancim eğitim tarım fakıbaba

Bu haber kez okundu.

Sektörel güven endeksleri Aralık’ta arttı
Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,8 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı sektörel güven endekslerine göre Kasım ayında 96,8 olan hizmet sektörü güven endeksi, Aralık ayında 97,5'e yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış son 3 aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise aynı kaldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre iş durumu endeksi yüzde 1,2 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 1,1 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,9 arttı. Kasım ayında 105,1 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Aralık ayında 107,1 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2,3, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 2,4 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 1,1 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,4 arttı. Bir önceki ayda 83 olan inşaat sektörü güven endeksi Aralık ayında 83,3 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 2,4 artarken toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 0,8 azaldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi