Öne Çıkanlar kapanış fiyatı hayvancılık papaz erik fidanı tohum desteklemesi aa

Bu haber kez okundu.

Sera ve Tarlaları Su Altında Kalan Çiftçiler İsyanda
Mersin'in Tarsus İlçesine aşırı şekilde Yağan yağmur nedeniyle Bahşiş Beldesinde ve Kulak köyün bulunan ekili alanlar ve seralarda oluşun su baskınları maddi zarara neden oldu. Su baskınları nedeniyle ürünlerini toplayamayan çiftçiler, çürümeye terk etmek zorunda kaldı. Zararın milyonlarca lira olduğu ifade ediliyor.

Balkanlardan gelen soğuk hava nedeni ile geçtiğimiz günlerde Mersin ve çevresinde olan etkili yağış nedeni ile Tarsus İlçesinde çiftçiler isyan ediyor. Özellikle Bahşiş Beldesi ile Kulak Köyleri arasında bulunan Aynaz mevkiinde meydan gelen baskınlar nedeniyle binlerce dönüm arazi üzerine kurulan seraların büyük bir bölümü sular altında kaldı. Seralarda yetişen ürünler çiftçiler tarafından toplanamayınca çürümeye terk edildi.

Meydana gelen su baskınlarına karşı Aynaz bölgesinde kurulu bulunan pompaların suları tahliye etmesine ek olarak kurdukları su tahliye pompaları mücadele etmeye çalışan çiftçiler, baskınlarla baş edemeyeceklerini anlayınca, mücadeleden vazgeçmek zorunda kaldı.

Bahşiş Beldesinde çiftçilik yapan Ali Özkan (45) yağmurla başlayan mağduriyetlerinin hala devam ettiğini ifade ederek, '26 gündür ev yüzü görmedik. Yetkililere sesleniyoruz, bu memleketin hiç mi babası, anası yok. Yazık değil mi bizlere, çocuğumuz taş mı kemirsin. Televizyon kanallarına bakıyorum kar gösteriyor. Birazda buraları göstersinler yazık bizlere dedi.

Düştüklerimi durumun içler acısı durum olduğunu ifade eden 25 yıllık çiftçi Ali Özkan ise çiftçi olarak kaderlerine terk edildiklerini belirterek, 'Nerede bizim Başbakanımız, milletvekillerimiz Bize orası Aynaz mevkii, deniz seviyesinden 1 metre engin diyorlar. Şu an 15 bin dönüm arazi üzerindeki sera sular altında, bittik. Afette Allah'tan geldi diyor. Cenabı Allah yağmuru yağdırmayacak mı, illaki yağdıracak. Bizim sonsuz kudret sahibi olan cenabı Allah'a saygımız sonsuzdur. Yalnız buraya 1968 yılında 4 tane pompa kurmuşlar. 3 tanesi çalışıyor, bir tanesi dinlenmeye alınıyor. Şu ana kadar bunun hiçbir bakımı yapılmadı. Yanına 4 tane daha motopomp kursalar bu durumu bu vaziyeti almaz. Devletin motopomp sorunumu var. Kanallarımız temizlense bu sıkıntı yaşanmaz. Benim kendi motorum 26 gündür orda suyun içinde duruyor. Arızalandı çıkaramadık sudan. Yazık her sene aynı şeyler bizim başımıza geliyor. Hiç mi çaresi yok bunun, yazık değil mi bizeö diye konuştu.

Su baskınların ardından Ziraat Odası tarafından yapılan tespit çalışması yapıldı. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, tahmine göre 25-30 bin dönüm ikili buğday alanının zarar gördüğünü kaydederek şunları söyledi

'Şu ana kadar, seracılığın ve Türkiye'yi sebze ile doyuran bölgemizde 50 bin dönümlük arazinin 15 bin dönüme yakının sular altında olduğu görülmüştür. Arazilerin çoğunluğunda kabak, patlıcan, biber ve domates ekiliydi. Şu anda neticenin ne olacağını tam kestiremiyoruz. Tabi bu zararlar çiftçiye yansıdığı gibi tüketiciye de yansıyacaktır. Bizler bu konuda tedbir almak için çalışmalarımı yapıyoruz. Oradaki pompaların sağlıklı çalışması belki bu zararı düşür. Bu Tarsus tarımı için çok önemlidir. Bu tür zararlar hem tüketiciyi hem de üreticiyi etkilemektedir.


Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı