Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık aa

Bu haber kez okundu.

Sezon öncesi açıkta satılan zeytin uyarısı
Zeytin ve zeytinyağında yeni bir sezon başlarken Zeytindostu Derneği ve Fora Zeytin, vatandaşları açıkta, kontrolsüz olarak satılan zeytinlere karşı uyardı. Her iki kurumdan yapılan ortak açıklamada, iç piyasadaki zeytin satışlarının yüzde 80’inin dökme olarak açıkta yapıldığı vurgulanırken, gıda denetimlerinin yetersizliğine ve merdivenaltı üretimde kullanılan sağlığa zararlı kimyevi maddelere de dikkat çekildi. Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı ve Fora Zeytin Genel Müdürü Nail Öztaş, yaptıkları ortak açıklamada vatandaşları, ambajlı ve üzerinde künyesi bulunan zeytinleri satın almaları konusunda uyardı. Tatlı, merdivenaltı üretimde zeytini fermente etmek için insan sağlığına zararlı bazı uygulamalar yapıldığını söyledi.

‘ZEYTİN SEKİZ AYDA YENEBİLİR HALE GELİR’

Hasat edilen zeytinlerin yenebilir hale gelmesi için yaklaşık sekiz aylık bir süreye ihtiyaç olduğuna değinen Dernek Başkanı Tatlı, pazarlarda ve yol kenarlarında açıktan satılan zeytinin insan sağlığı açısından büyük risk oluşturduğunu vurguladı. “Hem kaliteli diye kötü ürün almak hem de fazla bedel ödemek zorunda kalırsınız.” uyarısında bulunan Tatlı, şöyle devam etti: “Sofralık zeytinin iç piyasa satışlarının yaklaşık yüzde 80’i 350 bin ton, dökme olarak açıkta satılıyor. Ambalajlı satılan zeytin, yaklaşık yüzde 20 oranında ve 50 bin ton civarında. Dökme olarak açıkta satılan zeytinlerin büyük bölümü de merdivenaltı olarak tabir edilen sağlıksız, hijyenik olmayan ortamlarda üretilmektedir. Zeytin, dalından toplandığı haliyle yenilemeyen bir meyvedir, zeytin etindeki acı maddenin çıkarılması gerekir. Buna teknik olarak tatlandırma veya fermantasyon denilmektedir. Siyah zeytinin tatlandırma süreci, doğal yöntemlerle sadece su ve tuz veya sadece tuz ile yapılmaktadır. Bu doğal süreç yaklaşık sekiz ay sürmektedir. Hasat zamanı olan kasım, aralık ayında toplanan zeytinlerin yenilebilir hale gelmesi temmuz, ağustos aylarına denk gelir ancak bazı imalatçılar, bu kadar uzun süre beklemeden zeytini bir an önce satmak için maalesef insan sağlığına aykırı yöntem ve maddeler kullanmaktadırlar. Açıkta dökme olarak satılan zeytinlerde üretici firma, zeytin çeşidi, kalibre, üretim metodu, kullanılan kimyasallar, son kullanma tarihi, saklama koşulları gibi pek çok önemli ve gerekli bilgi bulunmamakta, tüketiciler ne aldığını bilememektedir. Bu nedenle tüketicilerin, bütün bu bilgileri bulabilecekleri ambalajlı zeytin almaları kendi menfaatlerinedir.”

‘DENETİMLER YETERSİZ’

Gıda denetimleri konusunda resmî kurumların yetersiz kaldığını savunan Tatlı, yaptırımların caydırıcılıktan uzak ve yetersiz kaldığını da dile getirdi. Bu tip kontrolsüz satışlarla haksız rekabet ortamının da oluştuğunu ifade eden Tatlı, “Açıkta pazarlarda, yol kenarlarında satılan zeytinin hem insan sağlığına zararı vardır hem de devletin vergi ve SSK gelirleri açısından kaybına neden olmaktadır. Zeytin sektörü, bu işe büyük yatırımlar yaparak giren, sektörü ayakta tutmaya çalışan, sağlıklı, hijyenik ve kaliteli üretim yapan, vergisini, SSK primlerini ödeyen bizim gibi özel sektör zarar ettiği için uzun süre ayakta kalamamaktadır. Tüketicilerin, herhangi bir şekilde kuşku duydukları her gıda ürününü internet, Alo 174 veya yazılı olarak il ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine şikâyet etmeleri en doğru yoldur.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı