Öne Çıkanlar adana tarım fuarı tarım ağaç budaması kapanış fiyatı papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

Sigortalı Çiftçi Tarsim'den 200 Milyon Liraya Yakın Tazminat Aldı

Antalya'da 2011 yılında doğal riskler sonucunda bitkisel ürünleri, süt ve besi sığırları ve küçükbaş hayvanları hasar gören üreticilerden 16'sına sembolik hasar çeklerinin sunulması dolayısıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde tören düzenlendi.

TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora, törende yaptığı konuşmada, 2005'te kurulan TARSİM'in, 2006'da 12 bin olan poliçe sayısının 2007'de 218 bine ulaştığını bildirdi. Bugün poliçe sayısının yüzde 56 artışla 580 bini aştığını kaydeden Bülent Bora, "Bu kadar artışı biz de beklemiyorduk. Hasar ödedikçe, sistemin çiftçiler tarafından tanınması ve anlaşılması, artışın önemli nedenlerinden biri" dedi.

2011'de 6,5 milyar lira değerinde tarımsal ürünü sigortaladıklarını belirten Bora, Türkiye'deki 9 milyon 166 bin dekar alanın sigorta kapsamına alındığını, sigortalı sera sayısının da 5 bin dekarı geçtiğini söyledi.

Bora, 2B sorunu nedeniyle seraların sigortalanmasında sıkıntı yaşandığını, sorunun çözülmesiyle sigortalı sera sayının da artacağını vurguladı. Bora, 2011 itibariyle 385 bini aşkın büyükbaş hayvanın da sigortalandığını açıkladı.

Bülent Bora, şöyle konuştu:

"Bu yıl 167 bin 147 hasar ihbarını sonuçlandırdık. Bunun karşılığında, kasım ayı sonu itibariyle, 195 milyon lira tazminat ödemesi gerçekleştirdik. Tazminat ödemeleri devam ediyor. Bu rakamlar biraz daha yükselecek. Sistemin genelinde 5,5 yıl ele alındığında, 890 milyon lira prime ulaşıldı. Bunun 464 milyon lirasını devlet, 426 milyon lirasını üreteci ödedi. Bunun karşılığında 534 milyon lira hasar ödendi. Çiftçinin ödediğinden fazlasını ödedik. Devletin de yükünü üstlendik."

-En çok sigortalı sera Antalya'da-

TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, TARSİM'in ilk poliçeyi 1 Haziran 2006'da kestiğini, tarımda sigortacılığın çiftçi tarafından kabul gördüğünü söyledi. Kadak, 2 milyon 700 bin kayıtlı çiftçinin kayıtlı olduğu dikkate alındığında, sigortalı çiftçi sayısının yetersiz olduğuna işaret etti. Kadak, TARSİM'in çiftçilere hangi hizmetleri sunduğunu anlattı.

TARSİM Antalya Bölge Müdürü Yaşar Biçkin, sera ağırlıklı sigortalama sistemine sahip illerin başında Antalya'nın geldiğini bildirdi. Biçkin, 2011 yılında Antalya'da meydana gelen hasarlar için TARSİM'in ödediği paranın 10 milyon lirayı aştığını kaydetti.

Antalya Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, çiftçinin doğal afetlere karşı kendini güvenceye alması gerektiğini belirterek, Türkiye'de bu bilincin henüz tam olarak oturmadığına dikkati çekti. Loğoğlu, çiftçinin bir yıl boyunca harcadığı emeğin heba olmaması için TARSİM'le çalışmasını önerdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bedrullah Erçin de, çiftçiler için sigortanın önemini vurguladı. 2011 yılında 84 yerleşimde TARSİM'e konu olan 23 olay olduğunu anlatan Erçin, "Bunu bertaraf etmenin tek yolu TARSİM" dedi.

Konuşmaların ardından felaketler nedeniyle zarar gören 16 çiftçiye temsili hasar çeki verildi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı