Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi teknoloji Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba özel sektör teşvikleri can erik

Bu haber kez okundu.

Sırbistanlı İşadamları Adana'da Yatırım İmkanlarını Araştırıyor
Anadolu Girişimci İşadamları Derneği'nin (AGİD) konuğu olarak Adana'ya gelen Sırbistanlı işadamları Adana Ticaret Odası (ATO) ve Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ı ziyaret ederek, yatırım imkanları hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

Gıda, Tarım ve Hızlı Tüketim Mamülleri sektöründe faaliyet gösteren Sırbistanlı işadamları ilk olarak Adana Ticaret Odası'nı ziyaret etti. ATO Başkan Vekili Mehmet Şahbaz, Yönetim Kurulu Üyesi Naci Heybeli ve Genel Sekreter Ahmet Nevruz'un karşıladığı Sırbistanlı işadamları Bozidar Vujacic, Mirko Vincetic, Senad Jusoviç, Kenan Juzoviç, Dragan Rajoviç, TUSKON Sırbistan Temsilcisi Nedzad Kacapor ve gazeteci Liljana Bukvic Adanalı işadamlarıyla daha fazla ticaret yapabilmek için geldiklerini söyledi.

Düşük düzeyde seyreden Sırbistan-Türkiye ticari ilişkilerinin bu ortamda daha da güçlenmesinin çok önemli olduğunu belirten ATO Başkan Vekili Ahmet Şahbaz da, "Gerek ihraç ve ithal edilen ürünler bazında, gerekse üretim olanakları ve yatırım imkanları bakımından ülkelerimiz karşılıklı büyük potansiyele sahip. Ancak veriler ticari ilişkilerimizin olması gerekenden çok düşük olduğunu göstermekte. Bu nedenle işbirliğimizi artırmak için bir an önce karşılıklı yeni girişimlerde bulunmalıyız." dedi.

Çukurova bölgesinin tarımsal üretim, gıda, makine, mobilya, inşaat, yer altı zenginlikleri, enerji potansiyeli ve iklim koşulları gibi bir çok konuda Türkiye geneline oranla daha çok avantajlı yapıya sahip olduğunun altını çizen Başkan Vekili Şahbaz, "Bölgemizdeki bu olumlu yapının, Sırbistan ile ticari işbirliğine olumlu katkı sağlayacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Ziyaret sırasında ATO Yönetim Kurulu Üyesi Nacı Heybeli ve Genel Sekreter Ahmet Nevruz da hazır bulundu.

'KÜRESEL ISINMA TARIM ÜRÜNLERİNİ KIYMETLENDİRECEK'

Sırbistanlı işadamlarını makamında kabul eden Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Yüreğir'deki tarım ve tarım ürünleri hakkında bilgiler verdi. Küresel ısınma sebebiyle gıdada ciddi sıkıntıların yaşanacağı uyarısında bulunan Başkan Çelikcan, "Tarım ve tarım ürünleri her geçen gün daha da kıymetlenecek. Adana, Türkiye ve dünyada yatırım yapılabilecek şehirler arasında ön sıralarda yer alıyor. Yatırım yapan işadamlarına, odalarımız, belediyeler ve valilik olarak çeşitli kolaylıklar yapılıyor. Belediye olarak arsa konusunda ciddi kolaylıklar sağlıyoruz. Valiliğimiz de mevzuatlarda yardımcı oluyor. Bölgemize merkezi hükümet ve özel sektörden ciddi yatırımlar geliyor. Sağlık, turizm, gıda, alış-veriş sektörlerinde yapılan yeni yatırımlarla Yüreğir cazibe merkezi oldu." diye konuştu.

Konuk Sırbistanlı işadamları, öğleden sonraki bölümde ise Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesindeki ilgili fabrikaları gezdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,