Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı yüksek planlama kurulu hayvancılık eğitim begonvil fidanı

Bu haber kez okundu.

Sivas meyve yetiştiriciliği ve pazarlamasında bölgenin lideri olacak
Çok geniş bir coğrafyaya sahip olan Sivas, birçok farklı tarım kültürünü de bünyesinde barındırıyor. Bunların en önemlileri arasında ise meyve yetiştiriciliği yer alıyor. Sivas’ta birçok meyve türlerinin ekonomik olarak yetiştiriciliği yapılabiliyor. Ancak getirisi daha fazla olan türlerin belirlenerek vatandaşların bu doğrultuda yönlendirilmesi için çalışma başlatıldı.
Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü hangi bölgede hangi meyvenin yetiştirilebileceğini belirledi.
        İl Müdürü İhsan Aslan, Sivas’ın geniş coğrafya içerisinde farklı iklim özellikleri, toprak yapısı ve bunlara bağlı olarak da farklı tarım kültürünü barındırdığını söyledi. Bu tarım kültürleri içerisinde yer alan ve kendilerini farklı arayışlara yönelten konuların başında meyveciliğin yer aldığına dikkat çeken Aslan, Sivas’ta 27 bin 137 dekarlık alanda meyve üretimi yapıldığını hatırlattı. Birkaç ilçe haricinde oluşmuş meyve alanlarının pazarlama potansiyeli oluşturabilecek sayıda ve nitelikte olmadığına dikkat çeken Aslan, “İlimiz şartlarında bazı meyve türleri hariç birçok meyve türlerinin ekonomik olarak yetiştiriciliğinin yapılması mümkün. Asıl önemli olan daha fazla getirisi olan türlerin seçimi, bu türlere uygun alanların seçimi ve bu alanlarda pazarlama potansiyeli oluşabilecek miktarlarda üretim yapmak esas. Bu kapsamda Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak öncelikle tüm ilçeler için elma ve kiraz meyve çeşitleri ile spesifik olarak da Gürün ilçesi için kayısı, Hafik Tozanlı Vadisi ile Kelkit Vadisi ilçeleri için cevizi belirledik. Bunun yanında sulama imkanının olmayacağı tüm ilçelerde tespit edilecek alanlara ise badem belirlendi. Çeşit belirleme ile birlikte il ve ilçe teşkilatlarımızla birlikte bu çeşitlerin ekonomik olarak yetiştirilerek havzaların belirlendi ve bu bölgelerden meyve fidanı talepleri alınmaya başlandı.” dedi.                
        2012 yılı için uygulayacakları ‘Mikro Havza Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesi’nin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin de vereceği destek ile yürütülmesinin planlandığını aktaran Aslan, proje kapsamında yarı bodur ve bodur çeşitlerde 5 dekar, standart çeşitlerde 10 dekar ve üzeri tesis edilecek meyve bahçelere bakanlık tarafından uygulanan ‘Sertifikalı Fidan Kullanım Desteği’nin uygulanacağını bildirdi. Bu miktarların altında kalacak meyve bahçesi tesislerine ise proje kapsamında İl Özel İdaresi Sübvansesi’nin uygulanacağını belirten Aslan, bu bağlamda istekli üreticilerin 15 Kasım 2011 tarihine kadar il ve ilçe müdürlüklerine giderek talepte bulunmalarını gerektiğini açıkladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,