Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı aa Gıda eğitim salgın

Bu haber kez okundu.

Sofralık Zeytin Tebliği yayımlandı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Sofralık Zeytin Tebliği yayımlandı. Söz konusu tebliğ; sofralık zeytinlerin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, muhafaza edilmesi, depolanması, taşınması ve pazarlanmasını sağlamak üzere bu ürünlerin özelliklerini belirleme amacıyla Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne dayanılarak hazırlandı.

Tebliğe göre zeytinler; "Ambalaj salamurası, bütün zeytinler, çekirdeği çıkartılmış zeytinler, çeşit/varyete, dane iriliği, doğal kurutulmuş zeytin, doğal salamura zeytin, doğal zeytin, dolgulu zeytin, hurma zeytin, işlem görmüş kurutulmuş zeytin, işlem görmüş salamura zeytin, işlem görmüş zeytin, oksidasyonla karartılmış zeytin, rengi dönük/pembe zeytin, salamura, salata zeytin, sele zeytini, siyah zeytin, sofralık zeytin, yeşil zeytin; insani tüketim amaçlı sular ile salamurada, zeytinde veya ambalâj salamurasında bulunmasına izin verilen maddeler dışındaki gözle görülebilir her türlü maddeyi içerir." şeklinde tanımlandı.

Katkı maddeleri, aroma maddeleri, bulaşanlar, pestisit kalıntıları, hijyen, ambalajlama, etiketleme, taşıma ve depolama, numune alma ve analiz metotları, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne uygun olarak yapılıyor. Tebliğe göre idari yaptırım ise Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun ilgili maddelerine göre uygulanıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı