Öne Çıkanlar meyve ağacı budama kefir eğitim lavanta lavanta yetiştiricilliği

Bu haber kez okundu.

Sönmez: Gıda ve enerji fiyatları Ağustos'ta enflasyonun aleyhine çalıştı
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, bu yılın geri kalan bölümünde enflasyonun lehine çalışan işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarının Ağustos ayında ters etki yaptığını söyledi.

Geçen ay tüketici fiyatlarının yüzde 0.23 olan piyasa beklentisinin aksine yüzde 0.56 olarak gerçekleştiğini belirten Sönmez, "Bu sonuçta, aylık enflasyona eşit şekilde yüzde 0.4’er puan katkı yapan gıda ve akaryakıt fiyatları etkili oldu." dedi.

Tüketici fiyatlarındaki bu gelişmeye karşın üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) yüzde 0.6 olan beklentinin aksine yüzde 0.26 geldiğinin altını çizen Sönmez, şunları kaydetti: "Ağustos sonu itibariyle TÜFE yüzde 9.1’den yüzde 8.9’a indi. ÜFE ise yüzde 6.1’den yüzde 4.6’ya geriledi. TÜFE ile ÜFE arasındaki makasın açılması, bize enflasyonun 2007 ve 2009 yıllarındaki seyrini çağrıştırıyor. İç talebin zayıf seyri, petrol ve tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmeler, yılın geri kalanında enflasyonun seyrini belirleyecek. Merkez Bankası’nın ayağını frenden çekmeye başlamasının etkisini de yılın son aylarına doğru izliyor olacağız. Gelişmeler, enflasyon hedefini aşağı yönlü revize eden Merkez Bankası’nın öngörüsünde isabet sağlayacağına işaret ediyor. Ancak Maliye’nin, zorlanan bütçe dengesini tutturmak için yapacağı herhangi bir vergi artışı, hedeften ciddi bir sapmaya yol açabilir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı