Öne Çıkanlar aa tarım muğlada yağmur fakıbaba ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

Stopaj vergisi esnafın belini büküyor

Eskişehir’de yüksek kira bedelleri ile işletmelerini güçlükle yürüten esnaflar, ödedikleri kiranın yanında verdikleri stopaj vergisi nedeniyle ayakta durmakta zorlanıyor. Stopaj konusunda düzenleme getirilmesini isteyen işletmeciler, durumun böyle devam etmesi halinde birçok kişinin iş yerini kapatacağını söylüyor.

İş yeri kirası miktarı üzerinden belirlenen ve mülk sahibi adına ödenen kira stopajı, esnafın belini büküyor. Yüksek kira bedelleri ile işletmelerini açan esnaflar, ödenen kiraların üzerine verilen stopaj nedeniyle ayakta durmakta zorlanıyor. Kira stopajıyla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyen işletmeciler, durumun aynı şekilde devam etmesi halinde kentte birçok esnafın kepenkleri indireceğini belirtiyor.

“Kiramız çok yüksek üzerine bir de stopaj vergisi geliyor”

Stopaj vergisi konusunda esnafın yaşadığı sıkıntılardan bahseden kafe işletmesi Akın Durukan, stopajın esnafın kamburu olduğunu söyleyerek, “Esnafın kamburu diyebiliriz. Benim aylık 4 bin lira stopaj vergim geliyor. Kiram 15 bin lira. Bahçe kirası var bin lira. Koyduğunuz zaman 20 bin lira. Geçtiğimiz yıl özellikle bu kriz döneminde 2016’da yaşadığımız yürüyüşler, bombalamalar, darbe bizi zora soktu. 500 metrekarelik bir işletmemiz var. 2015’in sonunda yatırım yapmıştık 350 bin lira. 2016’nın başında Ankara’da bomba patladı. Yürüyüşler başladı derken darbe derken gece insanların sokağa çıkamaması en çok bizim sektörü etkiledi. Kiramız çok yüksek bir de üzerine stopaj. Öyle derken faizlerin altından kalkamadık. Ben şu anda faiz batağını içerisindeyim. Hem vergileri ödeyemedim hem SSK’yı ödeyemedim hem de kiramı ödemede zorlanmaya başladım. Bu sene iyi iş yapmaya başladık ama geçen yılın kamburu üzerimizden kalkmadığı sürece açıkçası esnaf olarak ayakta durmamız çok zor” ifadelerini kullandı.

“Geleceği göremiyoruz”

Akın Durukan, "Stopaj vergisi geciktirildiği durumda muhasebeci stopaj konusunda esnafın yüzde doksanının ödeyemediğini söylüyor. Ödeyemediğimiz zaman da sürekli devlete borçlu kalıyoruz. Sonumuz nereye gidecek bilmiyorum. Örneğin ben 15 bin lira gösterdiğim için 4 bin lira stopaj geliyorsa başka bir arkadaşımız 15 bin lira yerine 5 bin lira gösterip 500 lira, bin lira stopaj ödüyor. Burada bir adaletsizlik var. Bence stopaj diye bir şeyin olmaması lazım. Esnafı ayağa kaldırmak hükümetin elinde. Bizim 2 liraya aldığımız maldan para kazanmamız için minimum 5 liraya satmamız gerekiyor. Çünkü bizim maliyetimiz 4 lirayı geçiyor. Faiz ödemekle meşgulüz. Geleceği göremiyoruz. Kaliteli bir iş yapıyoruz ama ne yazık ki arkamızda birileri durmuyor. Bir de kiraya denge gelmeli. 2016’da yaşanan kambur insanları etkiliyor. O kamburu eğer esnaf atamazsa açıkçası ayakta duramaz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı