Öne Çıkanlar çit mazı yetiştiriciliği teknoloji gelin duvağı fidanı hatay tarım fuarı çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Sulama Birlikleri Su Kullanım Bedelini Belirledi
2011 Yılında Sulama Birliklerince İşletilen Sulama Tesislerinde Uygulanacak Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifeleri belirlendi. Sulama birliklerince 2011 yılında su kullanım hizmet bedelinin belirlenmesine eşik değer olarak alınacak işletme ve bakım ücret tarifeleri 35 bitki çeşidinde en az 10 TL, en fazla 150 TL arasında belirlendi. Bir yıl içinde aynı parsele biri kalktıktan sonra diğer bitki ekildiğinde, bir önceki bitkinin sulanmış olması şartıyla, ondan sonra ekilen bitkinin su kullanım hizmet bedeli yüzde 40 indirimli uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, “2011 Yılında Sulama Birliklerince İşletilen Sulama Tesislerinde Uygulanacak Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifelerine İlişkin Karar”ın yürürlüğe konulması Orman ve Su İşleri Bakanlığının 23 Ağustos 2011 tarihli yazısı üzerine Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırıldı. 2011 yılında su kullanım hizmet bedeli alınacak olan sulama birliklerince işletilen tesisler 10 gruba ayrıldı.

Sulama birliklerince 2011 yılında su kullanım hizmet bedelinin belirlenmesine eşik değer olarak alınacak işletme ve bakım ücretleri 35 bitki çeşidinde en az 10 TL, en fazla 150 TL arasında belirlendi.

Su kullanım hizmet bedeli, her bitkinin yıl içindeki yetişme süresine göre tespit edilecek. Bu nedenle, bir yıl içinde aynı parsele, biri kalktıktan sonra yenisi ekildiğinde, bu bitkilerin her biri için ayrı ayrı su kullanım hizmet bedeli uygulanacak.

Su kullanım hizmet bedelleri; birliklerin görev alanı içinde ve dışında, sulama sayısına bakılmaksızın, sulanan parsel sahibine, kiracı veya ortakçıya uygulanacak. Suyun metreküp olarak ölçülebildiği sulama şebekeleri ile sulama sayısı ve sulama süresine göre tarife uygulayan sulamalarda, su kullanım hizmet bedeli, birlik meclisinin karan ve Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğünün onayı ile metreküp su ücreti, sulama sayısı ve sulama süresi üzerinden uygulanabilecek. Su kullanım hizmet bedelleri, sulamaların bir kısmında bulunabilen kadim su kullanma haklarına bakılmaksızın eşit olarak uygulanacak.

Su kullanım hizmet bedelleri uygulanmasında, sulanan alan ölçümünde hesaplamaya giren en küçük alan birimi 0.1 dekar = 1 ar olarak kabul edilecek.

-SONBAHARDA TARLANIN EKİME HAZIRLANMASI İÇİN YAPILAN SULAMALAR TAV SULAMASI OLARAK KABUL EDİLECEK-

Aynı parselde aynı zamanda karışık olarak çeşitli bitkiler sulandığında, parselin tamamına, bunlardan su kullanım hizmet bedeli en yüksek olan bitkinin ücreti uygulanacak. Sonbaharda tarlanın ekime hazırlanması için yapılan sulamalar tav sulaması olarak kabul edilecek. Ancak, bu sulamadan sonra aynı bitkiler sulama mevsimi içinde de sulandığında o bitkiye ait ücret uygulanacak. Sulama mevsimi dışında, bitki yetiştirilmeksizin, arazi iyileştirmek amacıyla yapılan sulamalar da tav sulaması kabul edilecek. Tarifenin ilanından sonra birliklere devredilen veya çeşitli nedenlerle tarifede yer almayan sulamalara, tesisin özelliğine uygun olan grubun su kullanım hizmet bedeli tarifesi Orman ve Su İşleri Bakanlığının onayı ile uygulanacak. Ücret tarifelerinde yer alan “Baklagiller” tanımı; normal ekim mevsimi içinde tarla ziraatı şeklinde ekilip, sulanan ve genellikle kuru dane olarak üretimi yapılan fasulye, nohut, mercimek, bakla, soya ve kanolayı (kolza) içerecek.

-KABAK BİTKİSİNE “BOSTAN” İÇİN BELİRLENEN SU HİZMET BEDELİ UYGULANACAK-

Meyve bahçelerinde, ağaçlar arasında herhangi bir bitki ekildiğinde yalnızca “Meyve” ağaçlarına ait olan su kullanım hizmet bedeli uygulanacak. Dalları tıraşlanmış ve meyve veremez hale gelmiş meyve bahçelerine de “Fidan” için belirlenen su kullanım hizmet bedeli uygulanacak.
-İNDİRİMLER-

Sulama mevsimi boyunca herhangi bir nedenle yeterli sulama suyu verilemediğinde, bu alanlara birlik meclisinin karan ve DSİ Bölge Müdürlüğünün onayıyla, verilen su miktarı ve birim alandan alınan bitki verimi de dikkate alınarak tespit edilecek faydalanma oranı ile tarifedeki su kullanım hizmet bedeli çarpılarak bulunan miktar su kullanım hizmet bedeli olarak uygulanacak. Örneğin; birlik meclisince tespit edilen faydalanma oranı 0,80 ve tarifedeki su kullanım hizmet bedeli 25 TL/dekar(da) ise uygulanacak su kullanım hizmet bedeli 25 x 0,80 = 20 TL/da olacak. Bu ücretin sulanan alan ile çarpılması suretiyle tahakkuk ettirilecek miktar tespit edilmiş olunacak.
Bir yıl içinde aynı parsele biri kalktıktan sonra diğer bitki ekildiğinde, bir önceki bitkinin sulanmış olması şartıyla, ondan sonra ekilen bitkinin su kullanım hizmet bedeli yüzde 40 indirimli uygulanacak. Aynı parsele ikinci veya üçüncü bitkilerin ekimi yılı içinde yapılıp hasadı ise ertesi yılın Mart ayı sonuna kadar tamamlanan bitkilerde, sulanan parseller tespit edilecek ve normal ölçüm zamanında diğer parsellerle beraber bu parseller de ölçülecek ve ekim yılı tarifesi uygulanacak.

Tek yıllık yem bitkilerine su kullanım hizmet bedeli yüzde 40 indirimli uygulanacak.

Rekreasyon alanı, golf sahaları ve benzeri alanlar ile tarifede yer almayan tıbbi ve baharat bitkilerinin sulanması için uygulanacak su kullanım hizmet bedeli tarifesi birlik meclisinin kararı ve DSİ Bölge Müdürlüğünün onayı ile belirlenecek.

Çeşitli nedenlerle su kaynağının yetersiz kaldığı durumlarda, sulama başka kaynaklardan takviye ediliyorsa, ortaya çıkan masrafları karşılamak amacıyla birlik meclisinin kararı ve DSİ Bölge Müdürlüğünün onayı ile uygulanmakta olan su kullanım hizmet bedelleri artırılacak. 

ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,