Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Tarhan: Tasarı zeytinciliğin sonu olur
Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan, Elektrik Piyasası Kanunu ile Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın, özellikle Aydın’daki zeytin varlığını ciddi boyutta tehlikeye atacağını ve zeytinciliğin sonu anlamına geleceğini savundu. Yaptığı açıklamada, tasarısında zeytinlik saha tanımıyla en az 25 dekar büyüklüğündeki alanların kabul edildiğini, 25 dekarın altında kalan arazilerin zeytinlik olarak sınıflandırılmadığını belirten Tarhan, özellikle Aydın’daki zeytinliklerin genellikle 25 dekardan küçük parsellerden oluştuğunu vurguladı. Böylece bu alanlarda yapılacak herhangi bir işletmenin, izne tâbi olmadan kolaylıkla madencilik faaliyetine ve diğer enerji yatırımlarına açılabileceğini dile getirdi.

Oda Başkanı Tarhan, özellikle Aydın’ın jeotermal zenginliği düşünüldüğünde, bu kanunun en çok zeytin varlığını tehdit ettiğini söyledi. Mevcut kanunda sadece zeytinyağı fabrikaları ve küçük ölçekli tarım sanayisi işletmelerinin kuruluşu bakanlığın iznine tâbiyken bu tasarıyla kapsamının genişletildiğini belirterek, “Büyüklüğü 25 dekarın altındaki zeytinlik alanlar jeotermal kaynaklı teknolojik sera yatırımları, madencilik faaliyetleri, elektrik üretimine yönelik yatırımlar, petrol ve doğalgaz arama ve işletme faaliyetleri, savunmaya yönelik stratejik ihtiyaçlar, doğal afet sonrası ortaya çıkan geçici yerleşim yeri ihtiyacı, yol altyapı ve üstyapısı faaliyetlerinde bulunacak yatırımlara açık hale getirilmiştir. Tasarıyla zeytinliklere hayvanların sokulması yasaklanıyor. Zeytin ağacı kesenlere, ağaç başına bin lira para cezası öngörülüyor ancak zeytinliklere hayvanların girişi yasaklanırken madencilerin ve enerji yatırımı yapacakların girişi serbest hale getiriliyor. Böylece bir sektörün yararına olacak gerekçesiyle bir başka sektöre zarar verilmektedir. Türkiye, zeytin ağacının genetik anavatanıdır. Dünya mirası kabul edilen zeytin ağaçlarından, ülkemizde yaklaşık 10 milyon kişi geçimini sağlamaktadır. Bu yüzden tarımsal ve sosyoekonomik yönden ciddi bir öneme sahiptir.” dedi.

'2023 HEDEFİ HAYAL OLUR'

Zeytin alanlarının madenciliğe ve enerji yatırımlarına açılması tasarısının daha önce de altı defa değiştirilmek üzere TBMM gündemine geldiğini ve her defasında oybirliğiyle reddedildiğini hatırlatan Bilal Tarhan, şunları kaydetti: “Zeytincilik Yasası'nda yapılmak istenen değişiklik girişimlerinin her seferinde zeytinci yörelerdeki bütün siyasi partiler, zeytin sektörü, akademisyenler ve duyarlı vatandaşlar, ortak bildiriyle değişiklik yapılmaması gerektiğini TBMM’ye bildirmişlerdir. Zeytincilikle ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hedefleri arasında İspanya’dan sonra dünyada ikinci ülke olma, 2023’te zeytinyağı üretiminin yaklaşık 700 bin ton ve üretim değerinin yaklaşık 3 milyar dolar olması, zeytincilik alanında marka ülke olma çabaları, bu yasa tasarısıyla ortadan kalkmış olacaktır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı