Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur ayçiçeği ilaç zehirlenmesi chicago borsası

Bu haber kez okundu.

Süne ile mücadele ekonomiye 1.2 milyar lira kazandırdı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, buğdayda kalite ve verim kaybına yol açan süneye karşı 2012 yılında 10 milyon dekar alanda mücadele yürüttü. Bakanlık bu sayede 1 milyon 800 bin ton buğdayı süne zararından kurtararak milli ekonomiye 1.2 milyar lira kazandırdı.

Buğday üretiminde süne zararlısının yol açtığı yüzde 70’e varan verim ve kalite kaybının önüne geçmek için bakanlık, 52 ilde süne ile mücadele çalışması yürüttü. Bu yıl iklim şartlarının olumsuz etkisiyle geçen yıla oranla artış gösteren süneye karşı çalışma alanını genişleten bakanlık, 40 milyon dekar alanda arazi kontrol ve takip çalışması yaptı. 569 ekip ve bin 903 teknik personel, 7 bin 294 köyde süneye karşı kışlak, kıymetlendirme, yumurta parazitlenme ve nimf sürveyleri üzerinde çalıştı. Sürvey çalışmaları sonucunda 14 milyon dekar alanda mücadele kararı alındı. Mücadele kapsamında 25 ilde 10 milyon dekar alanda süneye karşı ilaçlama yapıldı.

Süneye karşı ilaçlamanın yanı sıra biyolojik mücadele yöntemi de kullanıldı. Biyolojik mücadeleye destek amacıyla toplam 5 milyon 400 bin faydalı böcek doğaya salındı. Çiftçi eğitimini de program kapsamında değerlendiren bakanlık, 65 bin çiftçiye süne ile mücadele eğitimi verdi. Mücadele için 5 milyon lira harcanan alandan 2 milyon 500 bin ton dolayında buğday hasat edildi. Bu miktarın 1 milyon 800 bin tonu süne mücadelesi sonucunda kurtarıldı. Buğdayın taban fiyatı göz önüne alındığında 1.2 milyar lira süneye karşı mücadele sayesinde milli ekonomiye kazandırıldı.

SÜNE İLE MÜCADELE BUĞDAYDA KALİTEYİ ARTIRDI

Süne, buğday taneleri sertleşmeden içeriğinin büyük bir kısmını emerek bitkiye zarar veriyor. Bunun sonucunda buğdayın içi büyük ölçüde boşalarak hafifliyor ve buruşuk bir görünüm kazanıyor. Buğday tanesi sertleşince ise süne, salgı ile olgunlaşmış taneleri yumuşatıyor. Sünenin tarlada başaktaki daneleri emerek yaptığı bu zarar, kaliteyi doğrudan etkiliyor. Salgı ile gluten yapısı bozulduğundan ekmekte istenilen kabarma sağlanamıyor. Emgi oranı düştükçe buğdayın kalitesi artıyor. Bakanlığın son yıllarda yürüttüğü çalışmalar sonucu 2003 yılında yüzde 1,2 olan emgi oranı, yüzde 0,69’a kadar düşürüldü. Bu sayede buğdaydaki kalite oranı artırıldı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı