Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Süs bitkileri ihracatı yüzde 36 arttı
Bağdatlıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, süs bitkileri sektörünün 2011 yılında 1 Ocak-31 Aralık 2011 tarihleri arasında yıllık bazda toplam yüzde 36 artış göstererek 76 milyon 322 bin 447 dolar olduğunu, bu artışla, sektörün son yılların en büyük artış ivmesini yakaladığını kaydetti.

     2011 yılı ihracat hedefi olan 75 milyon dolar sınırının da aşıldığına değinen Bağdatlıoğlu, yıllık bazda tüm ihracat sektörleri içinde süs bitkilerinin, bitkisel ürünler içinde en çok ihracat artışı görülen sektör olduğunu vurguladı.

     ''Bu da artık bize sektörümüzün ve ihracatçılarımızın gücünü ispatladığını ve bu olumlu ivmeyi sürdürebileceğini gösteriyor'' diyen Bağdatlıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

     ''Aralık ayında ise süs bitkileri ihracatında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 11 azalış görüldü ve ihracatımız 5 milyon 44 bin 569 dolar oldu. Aralık ayında canlı bitkiler ihracatımızda yüzde 45 artış görüldü. Kesme çiçek ihracatında ise yüzde 39'luk bir azalış yaşandı. Kesme çiçek ihracatında görülen bu düşüş, iklimsel nedenlerden kaynaklandı, kurak geçen bu dönemde seralardan alınan verim düştü. Sektörel ihracatta Antalya en önemli merkez olurken, Yalova, Sakarya ve İzmir Antalya'yı izledi. 2011 yılının tamamında ihracatımızda canlı bitkiler yüzde 85, çiçek soğanları yüzde 26, yosunlar ve ağaç dalları yüzde 8, kesme çiçekte ise yüzde 3 artış gösterdi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı