Öne Çıkanlar tarım eğitim fakıbaba kapanış fiyatı jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Süt ve süt ürünleri ihracatında Rusya umudu
Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, AB ile ABD’nin gıda yaptırımı uyguladığı Rusya’nın Türkiye için önemli bir bölge olduğunu vurguladı.

Çallı, “ Rusya’ya süt ve süt ürünleri ihracatı için karşılıklı olarak gereken gayreti ortaya koyuyoruz. Rusya bulunmayı temenni ettiğimiz bir yer.” dedi.

Gıda alım satımı için Rusya ve Türkiye’den heyetler bir araya geldi. Heyetlerin mutabakata varmasına ramak kaldığı kaydedildi. Çallı, Rusya heyetinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kendilerine verdiği garantiyi onaylayacağını dile getirdi.

Türkiye’den ağırlıklı talebin peynir, yoğurt, tereyağı, süt tozu ve dondurma gibi ürünlerde olacağını belirten Çallı, “Bizler bu ürünleri şu an pek çok ülkeye ihraç ediyoruz. Yani, bu ürünlerde dünya arenasındayız. Rusya’ya da ihraç edebilecek konumdayız. Rus yetkililer gümrük vergileri ve uygulamaları gibi konularda kolaylık sunabileceklerini beyan ediyor. Durum böyle olursa ürünlerimizi rahatlıkla ihraç edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın oldukça önemli bir fırsat olduğuna değinen ASÜD Başkanı, hedeflerinin tek bir bölgeye değil çok bölgeye odaklanmak; ihracatı artırmak olduğunu açıkladı.

Harun Çallı, Rusya’nın ABD ve AB ülkelerinden senelik ithal ettiği süt ve süt ürünleri hakkında detaylar verdi. Rusya’nın ABD’den süt ve süt ürünleri ithalatının öyle çok büyük rakamlar olmadığına, ülkenin süt ürünlerini başta Hollanda, Litvanya, Danimarka ve Finlandiya olmak sureti ile AB ülkelerinden satın aldığına işaret etti.

Senelik peynir tüketimi 805 bin ton olan Rusya, bu miktarın 350-360 bin tonunu ithalat yolu ile karşılıyor. İthalat tereyağında 130 bin ton iken, yağsız süt tozunda 100 bin ton, yağlı süt tozunda 30 bin ton.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı