Öne Çıkanlar e-fidancim besi sığırı yetiştiriciliği Veysel eroğlu çiftçi kadınlar pastane denetimi

Bu haber kez okundu.

Taraftarlığın lisanslı ürün kullanmaya etkisi araştırıldı
Galatasaray taraftarının kulübüne olan bağlılığı ve lisanslı ürün kullanımı alışkanlıkları, Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Araştırma Görevlisi Metehan İğneci’nin yüksek lisans tezine konu oldu. Ünlü spor sitesi BleacherReport’un raporuna göre, “Dünyanın takımına kendini en adamış taraftarları” sıralamasında dördüncü sırada yer alan Galatasaray taraftarının tez için hazırlanan ankete verdiği cevaplar, kulüplerin gelecekteki pazarlama stratejilerine ışık tutacak.

Tez danışmanı Doç. Dr. Çağrı Bulut ve Araştırma Görevlisi Mustafa Okur ile birlikte çalışan İğneci, Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarlarını da inceliyor. Üç akademisyen, kısa bir süre sonra üç büyüklerin taraftarlarının, takımlarına adanmışlık ve lisanslı ürünler kullanımı karşılaştırmasını yapmayı hedefliyor. İğneci, yüksek lisans tezinde Galatasaray taraftarlarının kulüplerine bağlılığının, lisanslı kulüp ürünlerine etkisini inceledi. Türkiye’de 600 milyon euroya yaklaşan futbol ekonomisinin büyüklüğünün yakın zamanda 1 milyar euroya ulaşmasının beklendiğini belirten Metehan İğneci, “Çalışmamızın amacı, taraftarların psikolojik bağlılığının, kulüplerin lisanslı ürünleri üzerindeki etkisini ve bu bağlılığın ne kadar önemli olduğunu göstermek ve kulüplerin pazarlama stratejileri için öneriler ortaya koymaktı. Galatasaray taraftarlarına, sosyal medya organlarını kullanarak anket sorularını yolladık. Ankete katılan 627 kişiden büyük çoğunluğu, ürünleri severek alırken aynı zamanda taraftar olma bilinci nedeniyle kulübe katkı yapmayı bir zorunluluk olarak gördüklerini belirtti.

FORMA SATIŞLARI VE GÖĞÜS REKLAMLARI

Avrupa'da lisanslı kulüp ürünleri satışında liderliğin Real Madrid ve Manchester United’ın elinde olduğunu belirten Metehan İğneci, “İki kulüp de forma satışında 1,5 milyon adet barajının üstünde. Galatasaray’ın son iki sezon Şampiyonlar Ligi’nin çeşitli aşamalarında rakibi olan Arsenal ve Chelsea, 850 bin adet ve üstü ürün satıyor. Türkiye’deki spor kulüplerinin en çok sattıkları ürün, diğer Avrupa ülkelerindeki kulüplerle paralel şekilde forma. 2013 verilerine göre Galatasaray, 423 bin adet forma satarak bir rekor kırdı. Fenerbahçe 410 bin, Beşiktaş da yaklaşık 250 bin forma sattı. Son yıllardaki Fenerium hegemonyası da geçmiş iki sezonda rekabet değerlerine geldi. Yine de Fenerium’un mevcut piyasa değeri, GS Store ve Kartal Yuvaları'nın üzerinde. Bir diğer konu ise göğüs reklamları ve forma üreticisi firmalarla yapılan anlaşmalar. Deloitte’in para ligi gözönüne alındığında, bu yıl ilk kez Türkiye’den iki takımın varlığının söz konusu ancak Avrupa arenasındaki rakiplerimizin gerisindeyiz. Manchester United’ın, spor ürünleri üreticisi Adidas ile imzaladığı anlaşma oldukça dikkat çekici. Adidas’tan yıllık 128 milyon dolar alacaklar, formalardaki göğüs reklamından da 63,3 milyon euro gelirleri var. Üç büyüklerin forma üreticilerinden kazandığı para, bu rakamın ancak beşte biri. Göğüs reklamlarından elde edilen gelir de Avrupa arenasına göre oldukça geride.” dedi.

ANKET SONUÇLARI

- "Galatasaray Futbol Kulübü'ne bağlı bir taraftarım" sorusuna katılımcıların yüzde 80’i "kesinlikle katılıyorum" dedi.
- "Galatasaray kulübünün başarılarını aynı zamanda taraftar başarısı olarak görmekteyim" sorusuna katılımcıların yüzde 79’u "kesinlikle katılıyorum" cevabı verdi.
- "Taraftar olmanın bir gruba aidiyetten daha fazlası olduğunu düşünüyorum" sorusunu. katılımcıların yüzde 62’si "kesinlikle katılıyorum" diye cevapladı.
- "Konu Galatasaray olunca kendimi bilgili sayarım" sorusuna katılımcıların yüzde 85’i "kesinlikle katılıyorum" dedi.
- "GS Store’u düzenli olarak ziyaret ederim" sorusuna katılımcıların yüzde 64’ü "kesinlikle katılıyorum" cevabı verdi.
- "GS Store’lardan alışveriş yaparım" sorusuna ise yüzde 60’lık bir katılım sağlandı.
- "Galatasaray Spor Kulübü’nün sattığı ürünlerdeki kalite-hizmet dengesi beni memnun etmekte ve Türkiye’deki diğer spor kulüpleriyle karşılaştırıldığında çok daha iyi görünmektedir" sorusuna yüzde 86 oranında "evet" denildi.
- "Arkadaşlarıma veya onların çocuklarına Galatasaray lisanslı ürünleri almak mutluluk verici bir duygudur" sorusuna ise yüzde 73 "evet" cevabı verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,