Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Tarım Bakanlığı destek verdiği zeytinliklere sahip çıkmadı
Zeytinliklerin enerji yatırımlarına açılmasına yönelik tartışmalar devam ederken konunun en önemli muhataplarından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, destek verdiği zeytinliklere sahip çıkmadı. Üretim teşvikleriyle zeytin ağacı sayısının 90 milyondan 170 milyona çıkmasını sağlayan bakanlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan ve alt komisyonda görüşülen Elektrik Piyasası Kanunu ile Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişikliğe Dair Kanun Tasarısı’na destek verdi. Komisyona katılan bakanlık yetkilileri, tasarıyı desteklediklerini açıkladı. Bu tavır, zeytin üreticilerini hayal kırıklığına uğrattı. Tasarısının 4. maddesiyle zeytin alanlarında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izniyle tesisler yapılabileceği hükmü getiriliyor. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis üyesi Güngör Şarman, Yatağan’da bir termik santralin genişleme talebi yüzünden ülkenin zeytinlik alanlarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını savundu. Şarman, İTB Meclisi üyelerine, tasarının kanunlaşmaması için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Zeytin ve zeytinyağı sektöründe olumsuz gelişmeler yaşanmasının ülke menfaatine ters düştüğünü ifade eden Şarman, “Zeytin alanlarını ve zeytini koruyan yasa, yeniden değiştirilmek isteniyor. Son dönemde altıncı kez Meclis'in önüne getirilen bir konu. Daha önce altı kez çeşitli zamanlarda Meclis'ten geri döndü. Sektörden zeytinliklere sahip çıkan birçok temsilci, Ankara’ya Meclis'e gitti.” dedi. Kendisinin de bazı sektör temsilcileriyle alt komisyonda yapılan görüşmelere katıldığını aktaran Şarman, tasarının iki maddesinin enerji, üç maddesininse tamamen zeytinliklerle ilgili olduğunu belirtti. Tasarıda, zeytinciliği koruyan kanunun kaldırılmasıyla ilgili maddeler mevcut olduğunu dile getirerek, “Yasaya baktığımızda, 25 dekarın altındaki zeytin alanlarını zeytinlikten kabul etmiyor. Zeytinlikler üzerine termik ve nükleer santral gibi enerji yatırımları yapılmasına imkan sağlayan bir düzenleme. CHP ve MHP milletvekilleri, yasa tasarısında bir mantık bulamadı. AK Parti milletvekillerinin bazıları da, 'Enerji tasarısında zeytinliklerin ne işi var? Biz bunları anlatmada zorluk çekiyoruz.' diyorlar. Daha sonra tasarı alt komisyona havale edildi. Sektörün etkili mücadelesi sonunda tasarı, Tarım Komisyonu’na gönderildi. Tam sevindik derken komisyona katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin, ‘Bakanlık olarak biz bu tasarıyı destekliyoruz.’ demesi bizi şaşırttı. Son olarak Tarım Komisyonu başkan ve üyeleri, zeytin ve zeytinyağının önemini kavrayacak noktaya geldi. Şimdilik komisyondan, destekleyen bir metin çıkmadı.” bilgilerini verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,