Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları kredi borçları üretim abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Tarım Kredi'den borçlu çiftçilere kredi kolaylığı
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, doğal afetlerden zarar gören çiftçilere borçlarının yüzde 60’ını ödemeleri halinde yeniden kredi kullanma imkanı sunuyor. Kurum, bu uygulama ile depremden ve sel gibi afetlerin tarıma menfi etkilerini minimuma indirmeyi öngörüyor.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilere yeniden kredi kullanabilmeleri için ikinci bir kolaylık daha getirdiklerini açıkladı. Abdullah Kutlu, bunlardan Tarım Kredi Kooperatifleri ortağı olup dakredi limiti dolanların borçlarının yüzde 60’ını ödedikleri taktirde yeniden kredi kullanabileceklerini bildirdi. Kutlu, "Çiftçilerimiz tefeciye gidip zarar görmesin istiyoruz. Daha önce borçlarının yüzde 75’ini ödediklerinde yeniden kredi kullanabileceklerini açıklamıştık. Şimdi ise yeni bir kolaylık daha sağladık. Bu oranı yüzde 75’ten, yüzde 60’a çektik. Yani Tarım Kredi Kooperatifleri’nden kredi kullanıp tabii afetlerden zarar gören çiftçilerimiz kredi borçlarının yüzde 60’nı ödedikleri taktirde yeniden kredi kullanabilecekler.” dedi.

Bakanlar Kurulu kararı ile doğal afetler nedeniyle ürünü zarar gören ve borçları bir yıllığına yüzde 5 faizle ertelenen Türkiye Tarım Kredi kooperatifleri ortağı çiftçilerin yeniden kredi kullanıp zararlarını daha kolay telafi edebilmeleri için çalıştıklarını vurgulayan Genel Müdür Kutlu şunları söyledi:

“Borcu ertelenen çiftçi Tarım Kredi Kooperatiflerinden yeniden kredi kullanamıyor. Çünkü borç limiti dolu. Ama diğer taraftan da gübreye, mazota, tohuma, ilaca, yeme ihtiyacı var. Yani tarımsal girdiye ihtiyacı var. O zaman ne olacak? Bir çare bulmak lazım. Ortaklarımızın zor duruma, aracının - tefecinin eline düşmesini istemiyoruz. Gelsinler borçlarının yüzde 60’ını ödesinler, yeniden kredi kullandıralım. Tarımsal faaliyetlerine devam etsinler.”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı