Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Tarım Satış Birliklerinin DFİF Kaynaklı Borçları En Fazla 1 Yıllık Vadelerde Ertelenebilecek
ANKARA (ANKA) –Tarım Satış Birlikleri’nin 1 Mayıs 2001 tarihi öncesi ile sonrasında Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) kullandıkları krediler en fazla 1 yıllık vadelerde ertelenebilecek. Ertelemeler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın görüşünün alınmasını müteakiben yapılacak. Kredilere ilişkin erteleme yapılması halinde Ziraat Bankası’nın cari usul ve mevzuatına göre orijinal vade tarihinde faiz tahakkuku ve kapitalizesi yapılarak faizli bakiye ertelemeye tabi tutulacak. Bu karar kapsamında ertelemeye tabi tutulan kredilere, erteleme yapılan dönem için, bankanın cari tanımsal kredi faiz oranında değişken yıllık bazit faiz uygulanacak.
Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Kaynaklı Borçlarına İlişkin Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kredi borçlarının izlenmesine ve kaydına ilişkin esasların belirlendiği Karar’da, Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri’nin, Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerine Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan kredi kullandırılmasına ilişkin 23 Mayıs 2005 tarihli, 2005/8839 sayılı bakanlar kurulu kararı kapsamında 1 Mayıs 2000 tarihi öncesi ile sonrasında kullandıkları Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kredilerinden kaynaklanan ve anapara ile faizden oluyan borçlarının ertelenmesine, erteleme vadelerinin belirlenmesine, entelemede uygulanacak faiz oranlarının yükseltilmesi veya azaltılmasına, vadesinde geri ödenmeyen kredi borcuyla ilgili olarak 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre takibat yapılmasına izin vermeye Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu bakanın yetkili olduğu vurgulandı. Birliklerin 2005/8839 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında olan ve 1 Mayıs 2001 tarihi öncesi ile sonrasında kullandıkları kredilerin en fazla 1 yıllık vadelerde ertelenebileceğine dikkat çekilen Karar’a göre ertelemeler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın görüşünün alınmasını müteakiben yapılacak. Kredilere ilişkin erteleme yapılması halinde Ziraat Bankası’nın cari usul ve mevzuatına göre orijinal vade tarihinde faiz tahakkuku ve kapitalizesi yapılarak faizli bakiye ertelemeye tabi tutulacak. Bu karar kapsamında ertelemeye tabi tutulan kredilere, erteleme yapılan dönem için, bankanın cari tanımsal kredi faiz oranında değişken yıllık bazit faiz uygulanacak. Ertelemeye tabi tutulan faizli bakiye yeni vadede işlenmiş faizi ile birlikte tahsil edilecek.

-TAHSİLATLAR 5 İŞ GÜNÜ İÇİNDE GENEL BÜTÇEYE GELİR KAYDEDİLMEK ÜZERE MERKEZ BANKASI NEZDİNDEKİ HESABA YATACAK-

Birliklere 1 Mayıs 2005 tarihi öncesinde kullandırılmış olan ve 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren faiz işletilmeyen DFİF kaynaklı kredilerden, bu kararın yürürlük tarihinde bakiyesi bulunanlara faiz uygulanmamaya devam edilecek. Bu kararın yürürlük tarihinde birliklerin 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında takipte bulunan kredileri anılan Kanun uyarınca takip edilmeye devam edilecek. Yapılan tahsilatlar belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde hesaba aktarılmak üzere Ziraat Bankası’na yatırılacak.
Ziraat Bankası, kredi anapara ve faizleri ile ilgili yapılan tahsilatları, tahsilat gününü takip eden 5 iş günü içinde Birliğin adını belirtilerek, genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine İç Ödemeler Muhasebe Biriminin Merkez Bankası nezdindeki hesabına yatırılacak.

-KREDİLERİN BELİRLENEN VADELERDE ÖDENMEMESİ HALİNDE YAPILACAKLAR-

Kredilerin belirlenen vadelerde faizleri ile birlikte ödenmemesi veya anılan kredilerin ertelenmemesi halinde, kredi alacakları Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu Bakanın talimatıyla öngörülen gecikme zammına eşit oranda faiz ile birlikte tahsil edilmek üzere aynı Kanun hükümlerine göre ilgili vergi dairelerine intikal ettirilecek. İlgili vergi dairesine bildirilen alacak tutarı, vade tarihinden itibaren tahsil tarihine kadar Banka hesaplarında izlenecek. İlgili vergi dairesi, tahsilatın yapılmasını müteakiben 5 iş günü içinde tahsilatı Ziraat Bankası’na yatırılmış olacak. Banka, tahsilatı genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine İç Ödemeler Muhasebe Biriminin Merkez Bankası nezdindeki hesabına yatıracak.

-KREDİ SÖZLEŞMELERİ YENİLENECEK-

Birliklere kullandırılan ve kredinin teminatı olarak akdedilen kredi sözleşmeleri, bu karar kapsamında yenilenecek. Mevcut sözleşmeler çerçevesinde alınan rehin ve teminatlar aynı şekilde devam edecek. Sözleşmeler yenileninceye kadar geçen sürede daha önce yapılan sözleşme hükümleri uygulanacak. Karar 10 Temmuz 2011’den geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girecek. Kararla birlikte Tarım Satış Kooperatif Birliklerine Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan kredi kullandırılmasına ilişkin 25 Mayıs 2005 tarihli Karar yürürlükten kaldırıldı. (ANKA)
(HGS/ORH)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,