Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı badem fidanı ilaç zehirlenmesi besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Tarım Sektörü, Beklediği Teşvikle 150 Milyar Dolar İhracatı Hedefliyor
Teşvik paketinde stratejik sektörler arasında yer almayan tarım sektörü için ayrıca özel teşviklerin gündeme gelmesi üreticilerin yüzünü güldürdü. Bu konudaki son gelişmeleri yaptığı bir açıklama ile değerlendiren Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gençoğlu, hiçbir ithal girdisi olmadan net döviz girdisi sağlayan tarım sektörünün özel önem taşıyan sektörler arasında yer alması gerektiğini belirtti. Gençoğlu, “Tarım sektörü, gelişmiş ülkeler tarafından stratejik sektör sayılarak gerek makro, gerekse mikro düzeyde bu faktöre göre konumlandırılıyor. Türkiye’de de tarım sektörüne daha fazla önem verilerek, cari açığı kapatmak için en stratejik sektörlerden biri olan tarım sektörü verilen teşviklerde stratejik sektör olarak değerlendirilmeli” dedi.

-“İŞSİZLİĞİN, CARİ AÇIĞIN İLACI TARIM, ÖZEL ÖNEM TAŞIYAN SEKTÖR OLMALI”-

Teşviklerin, cari açığın ve ithalata olan bağımlılığın azaltılması amacıyla verildiğini anımsatan Orhan Gençoğlu, hükümet kanadından gelen mesajlarda cari açığa ilişkin gelişmelerin son derece ciddiye alındığını kaydetti. Türkiye’nin işsizlik ve cari açık konusunun çözümünde en büyük destekçi sektör olan tarım sektörüne gereken önemin verileceğine inandığını ifade eden Gençoğlu, cari açıkla savaşı kazanmaya çalışırken tarım ve tarıma dayalı sanayinin, enflasyon, işsizlik, üretim ve ihracat üzerindeki önemini değerlendirmek gerektiğini vurguladı.
Fransa gibi gelişmiş ülkelerin dış ticaret hacminin yüzde 50’sine yakınını tarım ve tarıma dayalı ürünlerden elde ettiğini belirten Gençoğlu, “Gelişmiş ülkelerin dış ticaret hacimlerinin büyük bir kısmını oluşturan tarım sektörüne Türkiye’de gereken önemin verilmesi ülke ekonomisi adına önemli bir hamle olacaktır” dedi.

-“YENİ PAKETTE ÖZEL TEŞVİK VERİLMELİ”-

Gençoğlu, meyve sebze mamulleri sektörünün en önemli iki sorununun finansman ve yurt dışı pazarlarda rekabet olduğunu da hatırlatarak, “Girdi maliyetlerindeki artışların, mevcut teşvik kaynakları ile sektörün sıkıntılarını çözmekte yetersiz. Ülkenin kendi kaynaklarını kullanarak hammaddesini temin edebilen sektörler arasında yer alan tarım sektörüne, hazırlanan yeni pakette çok özel önem verilmeli” dedi.

-“TEŞVİKTE YÖRE AYRIMI YAPILMAMALI”-

“Türkiye’nin iki büyük nimeti var; uygun iklim ve toprak. Dünyada bu özelliğe sahip nadir ülkelerden biriyiz. Ancak bu nimetlerden tam olarak faydalanamıyoruz” diye konuşan Gençoğlu şözlerini şöyle sürdürdü:
“Avrupa’da işlenmemiş 1 metrekarelik toprak bulamazsınız ama Türkiye’nin verimli işlenemeyen toprak oranı yüzde 80’leri buluyor. İthal girdisi sıfıra yakın olarak net döviz girdisi en yüksek sektörlerin başında gelen ve cari açığı azaltacak en gözde sektörlerden biri olduğumuzu düşünüyorum. Bu nedenle tarım sektörüne gerek yatırım esnasında özellikle de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi üretim esnasında çok özel teşvikler verilmeli. Marmara ve Ege’nin zeytinini, şeftalisini, üzümünü, domatesini, Akdeniz’in narenciyesini, Karadeniz’in fındığını Doğu Bölgelerinde yetiştiremezsiniz. Bundan dolayı Tarım sektörüne verilecek teşviklerde yöre ayrımı yapılmamalı. Teknolojiyi, makineleri ve hatta fabrikaları başka ülkelere taşırsınız ama toprağı taşıyamazsınız.”

-“SEKTÖRÜ AYAĞA KALDIRMA ZAMANI”-

Dünya nüfusunun 7 milyara yaklaştığı ve önümüzdeki dönemlerde en stratejik ve hayati önem taşıyan konulardan birinin su ile gıda olacağı düşünüldüğünde Türkiye’nin öneminin bir kat daha artacağını vurgulan Orhan Gençoğlu, “Tarım sektörünü ayağa kaldırma vakti geldi. Sektöre yönelik özel teşviklerin verilmesi halinde, tarım ve tarıma dayalı sanayinin ihracatının 2023 yılında 150 milyar dolar mertebesinde bir büyüklüğe ulaşabilir. O zaman cari açık diye bir sorunumuz kalmaz” dedi.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı