Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi tarım eğitim mehmet aydın dr ahu pakdemirli

Bu haber kez okundu.

'Tarım ve hayvancılık baskı grubu olmaktan çıkıyor'
Denizli Tarım ve Hayvancılık Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Ali Uzakgider, sektörün baskı grubu olmaktan çıkmaya başladığını söyledi. Platform, İzmir Tarım Grubu temsilcileriyle Pamukkale Naturel Park'ta biraraya gelerek sıkıntılarına çözüm aradı. Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, İzmir Tarım Grubu ve Tire Süt Birliği Başkanı Mahmut Eskiyörük ile altı birliğin başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan Dönem Sözcüsü Uzakgider, çiftçinin bir oy deposu olarak görüldüğünü, buna rağmen baskı olmaktan çıktığını ifade etti. Uzakgider, “Geçmişte çiftçiler örgütsüzdü, günümüzde ise örgütlerdeki kargaşadan dolayı etkisizlik söz konusu. Bir baskı unsuru olmaktan çıkmaya başladı.” dedi. İzmir Tarım Grubu Başkanı Eskiyörük ise kendilerinin beş yıl önce "Tarım önemlidir" sloganıyla yola çıktıklarını vurguladı. Eskiyörük, “Türkiye’nin zenginliklerine rağmen durumuna baktığımızda olması gereken noktada değiliz, yapısal sorunlarımız var. Hayvancılıkla geçimini sağlayan ailelerin yüzde 70’i, 10 başın altında işletme yapan küçük ölçekli üreticiler. Kooperatifleşme zorunlu hale gelmesine rağmen dünyanın çok gerisindeyiz. Türkiye’de canlı hayvan ithalatı konuşuluyorsa istediğimiz noktaya gelememişiz demektir.” diye konuştu.

İl Müdürü Kutlu da ürünlerin fiyatlarının her yıl değiştiğini anlattı. Kutlu, “Pazarlamada ve fiyat istikrarında birlikte hareket edilemediği için üretici mağduriyet yaşıyor. Bu yıl 1 liraya sattığı ürünü, bir yıl sonra 60 kuruşa satamıyor ama üreticileri birlikte hareket etme konusunda ikna etmekte çok zorlanıyoruz." şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,