Öne Çıkanlar Gıda makam aracı chicago borsası kapanış fiyatı mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

‘Tarımdaki yanlış politika Türkiye'yi saman ithalatına mahkum ediyor’
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın iki yıl aradan sonra tekrar saman ithalatına kapı açması, sektör tarafından tepkiyle karşılandı. Meraların iyileştirilmesi halinde saman ithalatına gerek kalmayacağı belirtiliyor. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, saman ithalatının tarımda yıllardan beri sürdürülen yanlış politikaların sonucu olduğunu belirterek, “Meraları iyileştirsek, saman ithalatına gerek kalmaz.” dedi. Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük de Türkiye’nin saman ithal etmesinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yanlış politikalarından kaynaklandığını savundu.

Son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak buğday ekim alanları azalıyor, bu da saman açığına sebep oluyor. Açığı kapatmak için de çare ithalatta aranıyor. Saman ithal eden bir ülkede hayvancılığın gelişemeyeceğini söyleyen Prof. Dr. Özkaya, “Hayvancılığı samana bağlamak, iyi bir politika değil. Hayvancılık, verimli meralara bağlı olmalı.” diyor. Desteklerle yem yetiştirme alanlarının arttırılmaya çalışıldığını dile getirerek, “Hayvancılık için asıl önemli olan meralar gözardı ediliyor. Bir mera kanunu çıkarıldı ama hiçbir şey yapılmadı. Meraların geliştirilmesi lazım. Erozyonu önleyici tedbirler alınması ve bazı yerlere tohum atılması lazım. İyi bir otlatma sistemi kurulması gerekir. Meraları geliştirmek için bir sürü yöntem var ama bunlar nedense yapılmıyor.” diye konuştu. İthalatın önüne geçmek için meraların büyük önem arz ettiğini vurgulayan Özkaya, şunları kaydetti: “Saman ithalatı, yıllardan beri tarımda yapılan yanlış politikaların sonucu. Bu da tarım konusunda yanlış bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Bir ülke eğer samanı bile ithal ediyorsa o ülkede hayvancılık olur mu? Bu kadar kaba yemin ithalatına dayanan bir hayvancılık olmaz. İşte bu konuda meraların geliştirilmesi lazım. Yem bitkilerinin üretimine önem vereceksiniz. Küresel iklim değişikliğine karşı tedbirler alacaksınız. Kuraklığa dayanıklı çeşitleri yetiştireceksiniz.”

‘SAMAN İTHALATI TÜRKİYE'NİN AYBI’
Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük de saman ithalatının, tarımda uygulanan yanlış politikalardan kaynaklandığını söyledi. Hayvancılıkla alâkası olmayan insanlara kredi verip çiftlik kurdurulduğuna dikkat çeken Eskiyörük, şöyle devam etti: “Bu çiftlikler, saman üretmedikleri için yurtdışından alıyor. Eğer yetmiyorsa elbette saman ithalatı yapılmalı. Neden bu duruma gelindi? Hayvancılığı çiftçiler yapsaydı, bunlar yaşanmazdı. Çiftçinin zaten tarlası var, hayvanın yiyeceği kaba yemi yetiştiriyor ama hiç tarımla ilgisi olmayan insanlara, sıfır faizli krediler verilerek çiftlik kurduruldu. Buradaki hayvanlar neyle beslenecek? Mecburen saman ve ot ithal edilecek.” Saman ithalatının Türkiye’nin bir ayıbı olduğunu iddia eden Eskiyörük, “Bakanlık mevcut kaynakları üreticilere verseydi, onların gelişmesi ve modernizesi için kullanılsaydı Türkiye, hayvancılıkta ciddi ihracat düzeyine gelmiş olurdu. Kaynaklar gereksiz ve ilgisiz yerlere verildiği için bu hale geldi. Bugün Türkiye’de saman yetersizliği yaşanıyorsa bu, bakanlığın yanlış politikasından kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı