Öne Çıkanlar eğitim tarım aa fakıbaba chicago borsası

Bu haber kez okundu.

Tarımsal kredilerin yüzde 99'u geri ödendi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sıfır faiz ve düşük faizli kredi uygulaması ile birlikte tarımsal kredilerin geri dönüşü arttı. 2002 yılında Ziraat Bankası’nın kullandırdığı tarımsal kredilerde geri dönüş oranı yüzde 38’lerde kalırken, 2011 yılında bu oran yüzde 99’lara yükseldi. Aynı dönemde Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kullandırdığı tarımsal kredilerin geri dönüş oranında da benzer rakamlar ortaya çıktı. 2002 yılında yüzde 71 olan kredi geri dönüş oranı geçen yıl yüzde 98'e ulaştı.

Tarımsal maliyetlerin azaltılarak, üreticinin gelir seviyesini yükseltilmesini hedefleyen düşük faizli kredi uygulaması kredi kullanımında da büyük artış sağladı. On yıl önce yüzde 59 olan tarımsal kredi faiz oranları, sulama ve hayvancılık faaliyetlerinde sıfır (faizsiz), diğer tarımsal faaliyetlerde ise yüzde 5’e çekildi. Bu uygulama tarıma yatırım yapmak isteyen girişimcileri harekete geçirdi. 2002 yılında toplamda 550 bin çiftçi toplam 529 milyon lira kredi kullanırken, 2011 yılında 1 milyon çiftçinin kullandığı kredilerin bakiyesi 22,3 milyar liraya yükseldi.

EN ÇOK HAYVANCILIK İÇİN KREDİ KULLANILDI

2011 yılında kullandırılan tarımsal kredilerde yüzde 44,1 ile hayvancılık başı çekiyor. İkinci sırada yüzde 38,7 ile bitkisel üretim, üçüncü sırada yüzde 9,9 ile tarımsal mekanizasyon geliyor. Dördüncü sırada ise yüzde 1,7 ile su ürünleri geliyor. 2010 yılında başlayan hayvancılığa faizsiz kredi uygulaması ile birlikte hayvancılık için iki yıl içinde kullanılan toplam kredi miktarı 6,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

2004 yılından itibaren kullandırılan, düşük faizli kredi uygulamasına 2012 yılında da devam ediliyor. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla gerçekleştirilen bu uygulama, toplam 23 kalemde birçok tarımsal faaliyet alanını kapsıyor. Yeni yılda hayvancılık (damızlık etçi sığır yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği), modern basınçlı sulama ve sertifikalı tohumluk üretimi yüzde 100 diğer konularda yüzde 25 ile yüzde 50 faiz indirimi sağlıyor.

Hayvancılık, arıcılık ve su ürünlerinden kontrollü örtü altı tarımı, sulama, iyi tarım, organik tarıma kadar birçok tarımsal faaliyeti içine alan düşük faizli kredi uygulamasında; damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde üst limit 20 milyon TL, damızlık etçi sığır ve damızlık düve yetiştiriciliğinde üst limit 7,5 milyon TL, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde 5 milyon TL olarak belirlendi. Uygulamaya göre; büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği, su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi ve iyi tarım ve organik tarım uygulamalarında 3 milyon TL, sulama yatırımları, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımı, küçükbaş hayvan besiciliği, arıcılık ve kanatlı sektöründe 1,5 milyon TL, kontrollü örtüaltı tarımında 10 milyon TL, yaygın bitkisel ve hayvansal üretim, traktör alımı, tarımsal mekanizasyon, arazi alımı ve diğer konularda 500 bin TL’ye kadar kredi kullanılabilecek.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı