Öne Çıkanlar tarım çiftçi papaz erik fidanı adana tarım fuarı ahu pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Tarımsal Üretimde Kullanılan Mazotta Ötv’nin Sıfırlanması İçin Kanun Teklifi
ANKARA (ANKA) - CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, tarımsal üretimde kullanılan mazotta ÖTV’nin sıfırlanması için kanun teklifi verdi.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, TBMM Başkanlığı’na, Özel Tüketim Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklif verdi. Teklif, tarımsal üretimde kullanılan motorinde uygulanan Özel Tüketim Vergisinin sıfırlanmasını öngörüyor.

Teklifin genel gerekçesinde, tarımsal üretimin temel girdilerinden olan motorinin yarısının vergilere gitmekte olduğuna işaret edilerek, “Halen ülkemizde mazot fiyatının yüzde 30’unu Özel Tüketim Vergisi, yüzde 18’ini de KDV oluşturmaktadır. Tarımsal üretimde kullanılan yıllık ortalama mazot miktarı ise 3.3 milyar litredir. Çiftçinin bir litre mazot için ödediği Özel Tüketim Vergisi bugünün fiyatıyla 1.125 liradır. Verilen destek ile mazota ödenen bedelin ise ancak yüzde 5’i karşılanmaktadır” denildi.
Gerekçede, Türk çiftçisinin üretim amaçlı kullandığı mazot karşılığında yıllık ortalama 3.5 milyar lira civarında Özel Tüketim Vergisi ödediği belirtilerek, şöyle denildi:

“Tarımda kullanılan mazottan alınan Özel Tüketim Vergisi’nin kaldırılmasıyla oluşacak vergi kaybının bir kısmı, kaçak mazotun önlenmesiyle dengelenecektir. Ayrıca üretim maliyetindeki düşüş, üretim artışı ile uluslararası ticari rekabete de olumlu yansıyacak ve ÖTV’nin sıfırlanmasından doğacak vergi kaybından daha fazla toplumsal fayda sağlayacaktır.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı