Öne Çıkanlar jakaranda fidanı kefir makam aracı meyve ağacı budama teknoloji

Bu haber kez okundu.

Tatlıcı, susamda vergi indiriminden memnun: Helva fiyatları gerileyecek
İthal susamda vergi indirimi tatlı üreticileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Susam Tahin Helva ve Reçel İmalatçıları Derneği (SUTHER) Başkanı Necati Göksu, verginin yüzde 23,4’ten yüzde 10’a çekilmesini olumlu buldu ve ”Sektör olarak vergi indirimine ürün satış fiyatlarında indirime giderek anında cevap vereceğiz. Helva ve tahin ürünleri bakımından sektörümüz satışlarının yüzde 65'ini Ekim-Nisan döneminde yapmakta. Bu anlamda hem tüketiciler hem üretici firmalar vergi indirimi ile nefes alacak.” dedi.

Göksu, Türkiye’nin senede 150 bin ton susam tükettiğini, ithalatçı ilk üç ülkeden biri olduğunu bildirdi.


Yerli susamın sektörün talebinin yüzde 5’ini karşıladığını anlatan Göksu, şunları ifade etti:

”Türkiye’de üretilen susamın sektörün talebine yetişememesi nedeniyle imalatçı firmalar ithalata yöneldi. Devletin milli değerlerimizi korumak için susam ekim alanlarını genişletmesi ve çiftçilere bir takım teşvikler uygulaması gerek. Susam 50’yi aşkın gıda ve tatlıda kullanıldığı için gıda sektörü için kritik bir ürün.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı