Öne Çıkanlar Gıda lavanta yetiştiricilliği mikado kayısı çit mazı fidanı dikimi ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Tavuk sektörünün gözü Arabistan ve Rusya'da
Türkiye’nin ihracat sektöründe önemli bir yere sahip olan kanatlı sektörü, beyaz et ve yumurta ihracatında dünya devleriyle yarışıyor. Dünyanın 55 ülkesine ihracat yapan sektörün yeni pazarları hedefleyen Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu (KTG), Suudi Arabistan ve Rusya’da dünya devleri ile bir araya geldi.

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Müjdat Sezer; grup yönetim kurulunun sektörün önde gelen firmalarıyla bir araya gelerek görüşmeler yaptığını söyledi. Yıllık 3 milyar USD ile dünyanın en büyük kanatlı eti ithalatçısı konumundaki Suudi Arabistan’a yönelik Sektörel Ticaret Heyeti programı düzenlendiğini dile getiren Sezer, “Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer’in de katıldığı etkinler çerçevesinde Kanatlı Tanıtım Grubu ve sektörün önde gelen firmaları Banvit, Beypi, Beyza Piliç, Erpiliç, Has Tavuk, Keskinoğlu Tavukçuluk, Şenpiliç firmalarının yetkileri ile birlikte Suudi Food and Drug Authority yetkilileri ile bir araya gelindi. Etkinler çerçevesinde düzenlenen Suudi Arabistan Türkiye Kanatlı Ürünleri İş Forumu ile Suudi Arabistanlı ithalatçılar firmalarımız ile bir ara geldi. 2013 yılında 300 bin ton ithalat miktarı ile Suudi Arabistan’ın en büyük ithalatçı firması konumundaki Al Munajem Cold Stores firması ile bir araya gelen firmalarımız ilk siparişlerini aldılar.” diye konuştu.

TÜRK ÜRÜNLERİ ARTIK RUSYA PAZARINDA

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Müjdat Sezer; Rusya’nın yaşanan siyasi kriz nedeniyle Avrupa Birliği, Amerika, Kanada ve Avustralya’ya gıda ürünlerine yönelik ambargo uyguladığını hatırlatırken Rusya’nın Türkiye'ye yöneldiğini ifade etti. Sezer şöyle devam etti: “Eylül ayı itibari Rusya’dan gelen talepler doğrultusunda Rusya’ya Kanatlı Ürünleri ihracatında artışlar görülmeye başlandı. Resmi yollardan devam eden görüşmeler sonrası 2011 yılında Rusya’ya ihracat izni alan firmalara ilave olarak diğer işletmelerin kayıt işlemleri, Rusya tarafından Türkiye’ye özel Kanatlı Ürünleri Kota Tanımlanması ve diğer teknik konular T.C. Ekonomi Bakanlığı ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlıkları tarafından titizlikle takip ediliyor. Kanatlı ürünleri Tanıtım Grubu ve Sektör Temsilcileri olarak 15-18 Eylül 2014 tarihleri arasında Rusya’da düzenlenen World Food Moskova fuarına Türkiye damgasını vurdu.”

SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN YUMURTA VE BEYAZ ET

KTG Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, Türkiye’nin sektördeki başarısından da söz etti. Türkiye’de Avrupa standartlarının üzerinde bir üretim yapıldığını belirten Aydemir, “Türkiye’nin diğer ülkelere göre sektördeki ayrıcalığı, çok yeni ve gelişmiş teknolojiyle üretim yapan tesisleri sahip olmasıdır. Türk Kanatlı sektörü dünyada beyaz ette 7. ve yumurta ihracatında 2. sırada yer almaktadır. Sektör dünyada 40 milyar dolarlık bir pazara sahip ve Türkiye bunun 1 milyar dolarlık kısmını karşılıyor. 2013 yılı için ihracat hedefimizi yaşanan son gelişmeler sonrası 1,3 milyar dolara olarak yükselt koyduk.” dedi.

Suudi Arabistan’da gerçekleşen etkinliklerde beyaz et ve yumurtanın çocukların sağlıklı büyümesindeki rolüne de değinen Sezer, “Piliç eti ve yumurta hem sağlıklı, hem de çok zengin birer protein kaynağı. 7’den 70’e herkesin hayvansal protein ihtiyacını da en ekonomik şekilde karşılayabileceği gıdalar. Biliyorsunuz, yumurta anne sütünden sonra en kaliteli proteini içeriyor. Beyaz et de besleyici ve az yağ içermesi bakımından önemli.” ifadesini kullandı.

Dünyada 63.5 milyon ton yumurta üretimi yapıldığını, ilk sırada Çin, ikinci sırada ABD yer alırken Türkiye’nin dünya yumurta üretiminde 10. sırada ihracatında ise 2. sırada olduğunu belirten Sezer, “Dünya yumurta ihtiyacının yüzde 1.16’sını Türkiye karşılıyor. Ancak Avrupa ve Amerika’ya göre günlük kişi başına düşen yumurta tüketimimiz hala düşük. Sağlıklı nesiller için yumurta tüketimini artırmamız gerçekten önem taşıyor.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı