Öne Çıkanlar makam aracı Gıda kapanış fiyatı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Temmuz’da içme sütü ve yumurta üretimi azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı temmuz ayında bir önceki aya göre azaldı. Aynı ayda yumurta üretim miktarı da bir önceki aya göre yüzde 1,6 geriledi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 3,8 azalış, inek peyniri üretimi yüzde 2,3 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 8,8 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, temmuz ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 azalış, inek peyniri üretimi yüzde 0,1 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 30 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 azalış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 artış gösterdi. Temmuz ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi.

YUMURTA ÜRETİMİ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 1,6 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 1 tavuk eti üretimi ise yüzde 4,2 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre yüzde 4,3 hindi eti üretimi ise yüzde 5,4 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre değişmedi. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 tavuk eti üretimi ise yüzde 7,9 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 azalırken hindi eti üretimi ise yüzde 10,9 arttı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı