Öne Çıkanlar can erik hasadı kurban bayramı besi sığırı yetiştiriciliği üretim kefir

Bu haber kez okundu.

Teşvikler özel sektöre güç katacak şekilde kurgulanmalı

ETSO Meclis Başkanı Özakalın: - "Kamu kurum ve kuruluşlarına, yerel idarelere, belediyelere, il özel idarelerine bütçe ayrılmamalı, bunlara verilecek kaynak, özel sektöre ve KOBİ’lere aktarılmalıdır. Teşvikler tam manasıyla özel sektöre güç katacak şekilde kurgulanmalı" - "Teşviklerin sahadaki gerçek aktörlerle yapılacak istişareler neticesinde hayata geçirilmesi, üretimin artması, sanayimizin güçlenmesi ve bölgeler arası kalkınmışlık farkının azaltılması açısından çok önemli"
ERZURUM (AA) - Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı Saim Özakalın, teşvik ve hibeler hazırlanırken bölgenin coğrafi ve ekonomik yapısı ile kaynak ve potansiyellerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini belirterek, "Teşvikler tam manasıyla özel sektöre güç katacak şekilde kurgulanmalı." dedi. 
Saim Özakalın, ETSO Meclis Salonu'ndaki "Teşvik ve Destekler Bilgilendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, bölgede sanayinin gelişmesi, üretimin artması, işletmelerin hayatiyetini sürdürmesi için doğru ve objektif teşvik uygulamalarına ihtiyaç olduğunu belirtti.
Hazırlanan teşvik ve hibelerin Ankara merkezli olarak değil, bizzat yöredeki yatırımcılar, iş adamları ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerinden oluşan bölgedeki aktörlerin kanaatleri dikkate alınarak hazırlanıp uygulanması gerektiğini aktaran Özakalın, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Teşvik ve hibeler hazırlanırken bölgenin coğrafi ve ekonomik yapısı, kaynak ve potansiyelleri iyi analiz edilerek ana başlıkların ona göre belirlenmesi ve ısrarla desteklenmesi gerekiyor. En önemli unsurlardan birisi de teşviklerin tek bir merkezden sağlanmasıdır. Ayrıca, bürokratik işlemler mümkün olduğunca azaltılmalı, mevcut işletmeler de teşvik ve desteklerden yararlandırılmalıdır. Bu anlamda, kamu kurum ve kuruluşlarına, yerel idarelere, belediyelere, il özel idarelerine bütçe ayrılmamalı, bunlara verilecek kaynak, özel sektöre ve KOBİ’lere aktarılmalıdır. Teşvikler tam manasıyla özel sektöre güç katacak şekilde kurgulanmalı."
Özakalın, Türkiye'de cari açığı kapatmanın yolunun sanayi ve üretimden geçtiğinin tartışılmaz gerçek olduğunu vurgulayarak, bu konuda bütün kesimlerin hemfikir olduğunu dile getirdi.
- İş adamları teşvik ve desteklerin hayata geçirilmesine katkı sağlamalı
Teşvik ve destekler söz konusu olduğunda sahadaki gerçek aktörlerin taleplerinin, tavsiyelerinin, öngörülerinin ve beklentilerinin dikkate alınması gerektiğini savunan Özakalın, "Teşviklerin sahadaki gerçek aktörlerle yapılacak istişareler neticesinde hayata geçirilmesi, üretimin artması, sanayimizin güçlenmesi ve bölgeler arası kalkınmışlık farkının azaltılması açısından çok önemli. İş dünyasının fertleri olarak bizler de her platformda fikirlerimizi, düşüncelerimizi dile getirerek, daha objektif, somut ve uygulanabilir teşvik ve desteklerin hayata geçirilmesine katkıda bulunmalıyız." ifadelerini kullandı.
Toplantıda, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yetkilileri, kurumlarının sağladığı teşvik ve destekler hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.
ETSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Akal, KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen, TKDK Erzurum İl Koordinatörü Atilla Özlü, KOSGEB İl Müdürü Umut Tan'ın da katıldığı toplantıda, çeşitli kamu kurumları ile firmaların temsilcileri ve işadamları da hazır bulundu.
 

Anadolu Ajansı

Anahtar Kelimeler:
özel Sektör Teşvikleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi