Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası: “AKP`nin ‘Hülle’ KHK`si, Meralar ve Tarım Arazilerini Yok Edecek
ANKARA (ANKA) – TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, İmar Kanunu’na eklenen ek maddeyle mera, yaylak ve kışlakların hayvancılık amacı dışında kiralanıp yapılaşmaya açılacağını ve beton yığınlarına dönüştürüleceğini iddia etti.
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada, İmar Kanunu`na eklenen ek madde eleştirildi. Açıklamada, bu maddeyle mera, yaylak ve kışlakların hayvancılık amacı dışında kiralanıp yapılaşmaya açılacağı ve beton yığınlarına dönüştürüleceğine dikkat çekildi. Bunun sonucu olarak Türkiye’nin ucuz et için yurtdışından canlı hayvan ve et ithalatına devam edeceği, dövizlerini o ülkelerin halklarının refahı için kullanmış olacağı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
“Köylerde yapılacak yapılarla ilgili olarak daha önce sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlar için sağlanan istisnaların yapılan değişiklikle herkese tanınması, tarım arazilerinin hızlı bir şekilde tahribine yol açacak uygulamaların başlangıcını oluşturacaktır. Özellikle kıyı şeridindeki köy yerleşim alanları ve çevreleri tarım arazilerinin özellikleri dikkate alınmaksızın tümüyle ranta açılacak; nitelikli tarım arazilerinin üzerine serbestçe lüks konutlar ve turistik tesisler kurulabilecektir.”
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü`ne "mimarlık ve mühendislik meslek kuruluşlarına ilişkin mevzuatı hazırlamak ve bunları denetlemek" görevinin verilmiş olmasının, meslek odaları ile bu bakanlık arasında hiyerarşik bir ilişki yaratılarak, kamu yararına verilen mücadelenin zayıflatılmak istendiğini dile getirdi.

-SOMALİ'DE YAŞANAN KITLIK-

Somali’de yaşanan kıtlığın “insan eliyle yaratılmış” olduğuna değinilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Son zamanlarda dünya Somali`de yaşanan kuraklığı, kıtlığı, açlık krizini tartışmaktadır. Oysa 1970`lere kadar gıda üretimi bakımından kendine yeterliliğini koruyan Somali`de yaşananları ‘insani felaket’ veya ‘insani kriz’ olarak değil; ‘insan eliyle yaratılmış bir kriz’ olarak değerlendirmek gerekir. Bilindiği gibi, Somali`de kamuya ait çiftlikler Dünya Bankası`nın kontrolünde kapatılmış veya özelleştirilmiştir. Bu süreçte en verimli tarım arazileri çiftçi olmayanların eline geçmiştir. Su ticarileştirilmiş, mera ve otlak koruma hizmetleri ihmal edilmiş; hayvancılık ve çiftçilik tahrip edilmiştir. Yaşanan sürecin acı sonucu ortadadır.”
(ANKA)
(AY/HF)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,