Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları sağanak yağış

Bu haber kez okundu.

Tohumcular 'sanayi işletmesi' olmak istiyor
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, Türkiye tohumculuk sanayiinin üretimine 'sanayi işletmeleri' olarak devam etmek istediğini söyledi.

Yıldıray Gençer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tarladan hasat edilen ham tohumluğun çiftçiye ulaştırılmadan, tarla ile buluşturulmadan önce fabrika yada işleme tesisindeki üretim hattı boyunca pek çok makine, ekipman, cihaz veya diğer mekanik ve elektronik araçlardan yararlanmak ve önemli miktarda enerji kullanmak suretiyle işlemden geçirildiğine dikkat çekti.

Gençer, tohumlukların teknoloji yoğun işletmelerde temizlendiğini, boylandığını, belli kimyasal maddeler ve tekniklerle ilaçlandığını, kaplandığını, peletlendiğini, ambalajlandığını ve etiketlendiğini belirterek, “Böylece tohumluklar yurt içi ve yurt dış pazarlara hazır hale geliyor, sanayi ürünü oluyor.” dedi. Tohumluk işleme fabrikalarında ya da daha küçük ölçekli tesislerde söz konusu işlemlerin sürekli yapıldığına dikkati çeken Gençer, bu işlemlerin Sanayi Sicili Kanunu’nun 1. maddesi ile bire bir örtüştüğünü bu nedenle tohumculuk kuruluşlarının 'sanayi işletmesi' olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Gençer tohumluk üreticisi şirketlerin 'Sanayi sicil belgesi' alabilmesi için Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,