Öne Çıkanlar tarım aa şiddetli yağış ığdır pamuğu tarım ve orman bakanlığı

Bu haber kez okundu.

Torbalı’nın kuru domatesi Maraş’a model oldu

Kurutulmuş domates üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda yer alan İzmir’in Torbalı ilçesi, bu alanda üretime başlamak isteyen iller için model oldu. Denizli’den gelen heyetin ardından dün de Kahramanmaraş Tarım Müdürlüğü heyetini ağırlayan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, “Dondurması ile meşhur Maraş’a kurutulmuş domatesi öğreteceğiz” dedi.

Son 10 yıldır kurutulmuş domatesi ile ön plana çıkan İzmir Torbalı’dan yılda 60 bin ton domates kurutulup 43 ülkeye ihraç edilirken, ilçede keşfedilen bu pazar yeni girişimlerin dikkatini çekiyor. Kurutulmuş biber, isot, kuru patlıcanın ilk akla gelen üretim bölgelerinden olan Kahramanmaraş, yeni üretim modelleri için rotasını Torbalı’ya çevirdi. Kahramanmaraş’ın merkez ilçesi Dulkadiroğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı 10 ziraat mühendisi, önceki gün ilçeye gelerek Torbalı’nın tarıma dayalı sanayisi ve özellikle kurutulmuş domatesin üretim ve pazarlanma aşaması hakkında bilgi alışverişinde bulunmak üzere bir takım temaslarda bulundu.

"Sektöre adım atmak istiyoruz”

TTO’nun konuğu olan Dulkadiroğlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şeref Yurdagül ve müdürlüğe bağlı ziraat mühendisleri, TTO Başkanı Abdulvahap Olgun tarafından ağırlandı. İlçenin tarıma dayalı sanayi potansiyeli ve kurutulmuş domatesin yükselen üretim grafiği hakkında ekibe bilgi veren Olgun, misafir heyetle birlikte ilçenin önde gelen kurutulmuş domates işletmelerinden Seven Food’u ziyaret etti. Fabrika sahibi Levent Tansuğ’dan kurutulmuş domatesin üretim aşaması, pazarlama imkanları hakkında bilgi alan ekip, bu sistemin Kahramanmaraş’ta uygulanabilirliği konusunda hemfikir oldu. Dulkadiroğlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şeref Yurdagül, önemli bir kuru biber potansiyeli olan bölgelerinde alternatif ürün olan domatesin işlenebileceğini söyledi. Yurdagül, “Torbalı’daki kurtulmuş domates potansiyelini basından takip ettik. Arkadaşlarla bizim bölgemizde de böyle bir teşebbüs olup olmayacağının tespiti için Torbalı Ticaret Odası ile irtibata geçtik. Gerekli gözlem ve bilgileri edinip, ihracat potansiyeli yüksek olan bu sektöre adım atmak istiyoruz” diye konuştu.

Dondurmacı Maraş domates kurutacak

Avrupalının yıllar önce keşfettiği, Türkiye’de ise henüz yeni adı duyulmaya başlanan kuru domatesin Torbalı çiftçisi ve sanayici için önemli bir pazar oluşturduğuna dikkat çeken TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçenin bu alanda yakaladığı cazibenin birçok bölgeye örnek olduğuna işaret etti. Kurutulmuş domates ile ilgili gerek yatırımcılara, gerekse de Türkiye’nin dört bir yanından üreticilere rehberlik ettiklerini söyleyen Olgun, “Torbalı’nın bu alanda yakaladığı ivme dikkat çekmeye başladı. Sık sık kurutulmuş domatesin işlenme aşamaları, yurt dışı pazarları hakkında araştırmalara muhatap oluyoruz. Geçen hafta Denizli’den bir heyet ağırladık. Bu hafta da Kahramanmaraş Tarım Müdürlüğü ekipleri geldi. Birçok alanda model olan ilçemizin bu alanda da öncü olması sevindiricidir. Elimizden geldiği ölçüde Torbalı’nın tanıtımına katkı koymaya çalışıyoruz” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı