Öne Çıkanlar eğitim can erik abelya ağacı fidanı vairo badem çeşidi hayvancılık

Bu haber kez okundu.

TÜFE Sepeti'ne kivi, badem içi ve tahin eklendi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Fiyatları Grup Sorumlusu Cem Baş, 2013 yılında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Sepeti'ne kivi, badem içi, tahin, kadın ceket, bebek arabası ve araba koltuğunun eklendiğini, greyfurt, kadın pantolon-ceket takımı, kadın tayyör takım, çocuk okul giysileri ve dijital kameranın sepetten çıkarıldığını açıkladı.

TÜİK ‘in düzenlediği basın toplantısında sunum yapan Cem Baş, sunumunda TÜFE sepetinin her yıl olduğu gibi bu yıl da güncellendiğini söyledi. Halkın tüketiminde önem kazanan mal ve hizmetlerin sepete eklendiği belirten Baş, "Eurostat oranları dikkate alınarak bu işlemler yapıldı. TÜFE' nin ana grup ağırlıkları 2012 ve 2013 yıllarına ait. Gıda ve alkolsüz içeceklerde ağırlığın yüzde 26,22'den 24,09'a, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 5,21'den 5,07'ye, giyim ve ayakkabıda yüzde 6,87'den 6,83'e düştüğünü, konut, su, gaz, elektrik ve diğer yakıtlarda yüzde 16,44'ten 16,68'e, ulaştırmada yüzde 16,73'ten 17,99'a, lokanta ve otellerde yüzde 5,63'ten 6,18'e yükseldi." dedi.

Baş, 2013 yılında TÜFE sepetindeki toplam ağırlığın yüzde 51,5'ini oluşturan ilk 20 maddenin kira, taze sebzeler, ekmek, elektrik, otomobil, belediye suyu, benzin, cep telefonu görüşme ücreti, et, taze meyveler, tüp, dolmuş ücreti, LPG, sigaralar, doğalgaz, kömür, mazot, beyaz peynir, lokanta hizmetleri ve deterjanlar olarak belirlendiğini bildirdi. TÜFE sepetindeki en az ağırlıklı 20 maddenin de telefon kart ücreti, PTT koli gönderme ücreti, müzik CD'si, köprü geçiş ücreti, şans oyunu (On Numara), pamuk, otoban geçiş ücreti, dikiş ipliği, ayakkabı tamiri, DVD oynatıcı, yazıcı, bebek çorabı, pirinç unu, mektup gönderme ücreti, tiyatro, viski, ilk yardım aletleri, elektrikli küçük el süpürgesi, kakaolu içecekler ve hafta sonu yurtiçi turlarının oluşturduğunu açıkladı.

Bu yıl altın fiyatlarının ayda 4 kez, mazot ve benzin fiyatlarının ise günlük olarak derleneceğini, böylece daha sık takip edileceğini ifade eden Baş, okullarda kıyafet serbestliği getirildiği için okul giysilerinin TÜFE sepetinden çıkarıldığını da belirtti.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,