Öne Çıkanlar teknoloji Gıda çiftçi hünnap fidanı biber yarışması

Bu haber kez okundu.

Turizmin gözü, organik tarım ve geleneksel yemeklerde
Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında beş Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi ve bir tabiat parkında gerçekleştirilen araştırmadan, gelir getirici faaliyetlerin artırılması gerektiği sonucu ortaya çıktı. Araştırmaya göre, geleneksel deniz ve güneş turizminin çeşitlendirilmesi gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen proje kapsamında Fethiye-Göcek, Köyceğiz-Dalyan, Datça-Bozburun, Gökova ve Foça ÖÇK bölgeleri ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nda gerçekleştirilen 'Deniz Koruma Alanları'nda Yeni Gelir Getirici Faaliyetlere Sosyo-Ekonomik Bakış ve Analiz' çalışması kapsamında 132 görüşme gerçekleştirildi. Konuyla ilgili kamu kuruluşlarının yetkilileri ile birlikte, bölgelerdeki ticari ve meslekî çatı örgütleri, kooperatifler ve muhtarlar gibi özel sektör temsilcileri ve yerel yetkililerle gerçekleştirilen görüşmelerde, bölgelerde yürütülen gelir getirici faaliyetler masaya yatırıldı. Deniz ve güneş turizminin çeşitlendirilmesi gerektiği görüşü öne çıkarken, organik tarım yöntemleri kullanılarak katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi fırsatına dikkat çekildi.

Tarıma dayalı ekoturizmin ve agroturizmin geliştirilmesi, turizmi yılın tamamına yayacak biçimde yürüyüş güzergâhlarının belirlenmesi, tarihî ve kültürel önemi olan yerlere yönelik bilgilendirici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi, kuş gözlemleri yapılması ve geleneksel yemek pişirme, tarım ve yerel el sanatlarının nasıl yapıldığının gösterileceği faaliyetler düzenlenmesi teklifler arasında yer alıyor. Raporda, Köyceğiz-Dalyan ÖÇK Bölgesi'nin sembolü haline gelen Caretta Caretta'ların logolaştırılarak, bölgede üretilen ürünlerin üzerine basılması öneriliyor.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı