Öne Çıkanlar bakan yardımcısı akif özkaldı lavanta can erik hasadı interfresh fuar hatay tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Türk Büro-Sen, kamu çalışanlarının kayıplarını araştırdı
Türkiye Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Büro-Sen) Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Bulut, yetkili konfederasyonun hatası sonucu çalışanların emekli ikramiyeleri ve aylık maaşlarında ciddi düşüşler yaşanacağını söyledi. Bulut, "Mimar, mühendis ve denetçi gibi unvanlardan emekli olacakların emekli ikramiyesinde bin 973 lira, aylık emekli maaşında ise her ay 52,62 liralık kayıplar ortaya çıktı." dedi.

Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi’nin araştırma sonuçlarını açıklayan İbrahim Bulut, şunları kaydetti: "Yetkili konfederasyon eğer memurların enflasyon farkından faydalanma hakkını toplu sözleşme görüşmelerinde korumuş olsaydı, memurların yüzde 3 + 3 zam alması durumunda, 2014 yılı sonunda revize edilmiş enflasyon hedefi olan yüzde 9,4’e ulaşılması durumunda bile toplamda maaşlarına yüzde 3,4 daha enflasyon farkı eklenecekti. 2014 yılının Ocak ayında 123 lira zam alan ve yıl boyunca maaşına bir daha artış yapılmayacak olan memurlar, 2014 sonu itibarı ile en az yüzde 9,4 zam alacaklardı. Yetkili konfederasyonun aceleci tavrı ve yeterince pazarlık yapılmaması sonucunda imzalanan toplu sözleşme sonucunda en düşük dereceden maaş alan bir hizmetlinin eline 2013 yılı sonunda sosyal yardımlarla birlikte bin 753 lira geçerken, 123 liralık zamla birlikte maaşı bin 881 liraya yükseldi. Eğer hükümetin ilk teklifi bile kabul edilmiş olsaydı aynı hizmetli, enflasyon farkı da dâhil olmak üzere 169 lira maaş zammı alacak ve maaşı bin 922 liraya yükselecekti. Memur-Sen’in hesap bilmez tutumu, hizmetlinin aylık 41 lira zarar etmesine neden oldu."

Türk Büro-Sen Bursa Şube Başkanı İbrahim Bulut, toplu sözleşmede yapılan yanlış nedeniyle 2013 yılı sonunda bin 960 lira dolayında maaş alan bir memurun 2 bin 149 lira yerine 2 bin 88 lira maaş ile yetinmek zorunda kaldığını söyledi. Memur-Sen’in hatasının bedelinin lise mezunu bir memur için aylık 61 lira olduğunu öne süren İbrahim Bulut, "Sosyal yardımlarla birlikte 2013 yılı sonunda 2 bin 57 lira maaş alan bir hemşirenin maaşı 2 bin 256 lira yerine 2 bin 180 lirada kaldı. Böylece yetkili konfederasyonun toplu sözleşmelerde yaptığı yanlışın faturası bir hemşireye aylık 76 lira olarak yansıdı. Yapılan araştırmaya göre, 2014 yılı sonunda emekliye ayrılacak olan mühendis, mimar ya da denetçi imzalanan toplu sözleşmeyle birlikte 77 bin 635 lira emekli ikramiyesi ve 2 bin 70 lira emekli maaşı alacak. Şayet Hükümetin önerdiği yüzdelik zam ve enflasyon farkı kabul edilmiş olsaydı, alınacak emekli ikramiyesi 79 bin 609 lira, aylık emekli maaşı ise 2 bin 122 lira olacaktı. Yetkili konfederasyon doğru hesap yapamayıp, hükümetin ilk teklifinin enflasyon farkı ile birlikte 123 liradan daha yüksek bir rakama denk geldiğini göremediği için mimar, mühendis, denetçi gibi unvanlardan emekli olacakların emekli ikramiyesinde bin 973 lira aylık emekli maaşında ise her ay 52,62 liralık kayıplar ortaya çıktı." diye konuştu.

Bulut, öğretmen, müezzin, imam ve avukat kadrolarında görev yapan kamu çalışanlarının da toplu sözleşme neticesinde maddi kayba uğradıklarını belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi