Öne Çıkanlar Gıda fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Türk girişimcinin doğal gıda koruyucu ürünü FAO kampanyasına kabul edildi

Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) ’Gıdayı Koru’ (Save Food) adında başlattığı organizasyona Türk girişimcilerin ürünü kabul edildi. Nanobiyoteknoloji şirketi Nanomik tarafından geliştirilen ve aynı adı taşıyan doğal gıda koruyucu ile gıdalarda daha tüketiciye ulaşmadan ortaya çıkan yüzde 25’lik kaybın önüne geçilmesi hedefleniyor.

İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi tarafından düzenlenen Big Bang Startup Challenge’ta öne çıkan girişimlerden Nanomik, geliştirdiği doğal gıda koruyucuları ile Türkiye’nin özellikle ihracat sürecinde yaşadığı sıkıntılara çare olmayı hedefliyor. Ürün, meyve ve sebzenin yanı sıra kuruyemişte daha tüketiciye ulaşmadan ortaya çıkan yüzde 25’lik kaybın da önüne geçecek.

Şirketin kurucularından Buse Berber Örçen, koruyucunun Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ’Save Food’ Organizasyonu’na kabul edildiğini belirterek FAO’nun bu unvanı dünya üzerinde belli başlı firmalara verdiğinin altını çizerek şunları söyledi: "Yalnızca ’Save Food’ unvanı verilen firmalar bu listede yer alabiliyor. Nanomik şu anda bunu gerçekleştirebilen ilk ve tek Türk girişimi. Bunu kazandırabildiğimiz için çok mutluyuz. Umarız ülkemiz adına girişimimizi yurt dışında çok daha fazla ülkede duyurma fırsatımız olur" dedi.

“Gıda ve tarım sektöründeki ürünlerin raf ömrü uzayacak”

Örçen, 13 kişilik ekiple birlikte geliştirdikleri ürüne ilişkin şu bilgileri verdi: “Teknoloji çok hızlı gelişiyor, her geçen gün yeni bir teknoloji haberi okuyoruz ancak hala hiçbir teknoloji gıdalarda küflenme probleminin önüne geçemiyor. Küf ve küf kaynaklı problemlerin önüne geçmek için kullanılan sentetik koruyucular ise hem doğaya hem de insan sağlığına ciddi zararlar veriyor. Etkili bir çözüm bulunamaması sebebiyle her sene üretilen taze meyve ve sebzenin yüzde 25’i küflenme veya ticari limitler sebebiyle israf oluyor. Nanomik, bu israfı engelleyebilecek, meyve sebze ve kuruyemişlerin bozulmadan ilk günkü tazeliğinde kalabilmesi için yüzde 100 doğal koruyucular geliştiriyor. Üretim aşamasında, marketlerde ve hatta evlerimizde bile kullanılabilecek doğal koruyucumuzun, küresel bir problem haline gelen gıda israfına çözüm olacağını düşünüyoruz. Özetle, daha doğal, kimyasal içermeyen gıdalar ve daha sağlıklı bir dünya hedefliyoruz".

Nanomik’in geliştirdiği doğal koruyucular, taze meyve ve sebzenin dalından alındıktan sonra meyve-sebze işleme tesislerinde yıkanmasıyla başladığı noktadan evlerde tüketimine kadar koruyarak, bu yükü gıda firmaları adına ortadan kaldırabiliyor.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı