Öne Çıkanlar mehmet aydın fındık kaçakçılık manisa Gıda

Bu haber kez okundu.

Türk ve Azeri tarım yetkilileri yol haritası için Ankara'da toplandı
Türkiye-Azerbaycan Tarım Teknik Komitesi 7. Dönem toplantısı Ankara'da yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, yaptığı konuşmada gerek bitkisel üretim sağlığı gerekse hayvansal üretim sağlığı, kırsal kalkınma konularında karşılıklı olarak görüşmeler yapılacaklarını belirtti. Pakdil, ayrıca Azerbaycan ile ticaret hacminin toplam ticaret hacminin 3.2 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Atatürk Orman Çiftliği Tigem tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya Türkiye adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil ve bakanlık yetkilileri, Azerbaycan adına ise Azerbaycan Tarım Bakan Yardımcısı İlham Guliyev ve bakanlık çalışanları katıldı.

"YOL HARİTASI BELİRLEMEK İÇİN BİR ARAYE GELDİK"

Toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilere dikkat çeken Pakdil ’’Karşılıklı olarak iki ülkenin tarım noktasında bize düşen görev ne, neler yapabiliriz, tecrübelerinizden biz nasıl faydalanabiliriz, bizim bilgi ve tecrübelerimizden siz nasıl istifade edebilirsiniz, bunun sonuçlarını, yol haritasını belirlemek için bir araya geldik.’’ dedi.

İki ülkenin yetkililerinin birbirine çok önem verdiğini söyleyen Pakdil ‘’Önceliği her zaman birbirine tanıyorlar. Bu noktadan hareketle baktığımızda son olarak 2012-2013 yılında tarımsal ticaret hacmimiz 222 milyon dolara ulaşmış durumda. İki ülke arasında toplam ticaret hacmimiz de 3.2 milyar dolar.’’ şeklinde konuştu.

Gerek bitkisel üretim sağlığı gerekse hayvansal üretim sağlığı, kırsal kalkınma konularında karşılıklı olarak görüşmeler yapılacağını ileten Pakdil sözlerini, Mutabakat zaptı ortaya koyacağız. Bu mutabakat zaptı iki bakanlığın ilişkilerinde nasıl bir yol haritası çıkaracağız onu bize gösterecek. Bu çerçevede de inşallah biz karşılıklı ilişkilerimizi yürüteceğiz.’’ cümlesiyle tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı