Öne Çıkanlar manisa fındık mehmet aydın sel madurları Gıda

Bu haber kez okundu.

Türk ve Meksika ortaklığından Aliağa'ya çinko yatırımı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Meksika Cumhurbaşkanı Pena Nieto’nun, “Türkiye-Meksika 21. Yüzyıl İçin Stratejik İşbirliği ve Ortaklık Çerçevesi” protokolünün imzalanması kapsamında ortaklık anlaşması yapan Kayserili Çinkom firması ile Meksika Zinc Nacionel, İzmir'in Aliağa ilçesinde kurulacak tesisin 100 bin metrekarelik arsasını aldı. Zenginleştirilmiş çinko asit konusunda Türkiye'de ilk tesis olan ve halen Kayseri'de faaliyetini sürdüren Çinkom A.Ş. ile Zinc Nacional SA, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ)'nde ortak yatırıma başlıyor. Proje çalışmaları devam eden ve 2015 yılında faaliyete başlaycak olan yatırımla 100 milyon dolar tutarında çinko konsantresi üretim alanı kurulacak. Fabrikada demir çeliğin baca küllerinden çinko üretileceği, kalan kısmınsa çimento fabrikalarına verileceği bildirildi.

Lojistik olarak çok iyi bir noktada bulunmaları, hammaddeye yakınlık ve yatırımcıya sunduğu ideal şartlar sebebiyle yerli ve yabancı firmaların ilgisini çektiklerini belirten ALOSBİ Başkan Yardımcısı ve Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, “ALOSBİ’nin ve Aliağa’nın Türkiye’nin küresel rekabet gücünü kanıtladığını, bu yatırımla bir kez daha görüyoruz. Ağır sanayisiyle, kimya sanayisiyle, enerji sektörüyle, demir çelik firmaları ve gemi sökümüyle, limanları, organize sanayi bölgesi ve yatırımcılara sunduğu önemli olanaklarla Aliağa büyüyor, gelişiyor ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlıyor.” dedi. İlçenin ve ALOSBİ’nin son dönemde önemli bir yükseliş trendinde olduğunu vurgulayan Saka, “Bölgemize yapılan yatırımlardan çok memnunuz. Yatırım açısından oldukça hareketli geçen 2013 yılından sonra 2014 yılının da aynı şekilde hareketli geçiyor olması bizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Çinkom A.Ş. CEO’su Metin Enç ise kurulacak tesiste demir çelik bacalarından çıkan külün içindeki çinkonun ayrıştırılarak, zenginleştirilmiş çinko konsantresi üretileceğini anlattı. Birinci aşamada 50 milyon dolarlık kısmı yapacaklarını ifade eden Enç, “Nihai ürün hedefimiz, tarım sektörüne gübre oluşturacak çinko sülfat ile lastik, kauçuk ve seramik sektörüne hammadde oluşturacak çinko üretimi olacak. Bütün bu üretimlerimizin birinci fazını temel atımından itibaren 12 ay içerisinde, ikinci fazını da takip eden 12 ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.” dedi. Yıllık yaklaşık 110 bin ton hammadde işleyerek 40 bin ton ürün elde edileceğini söyleyen CEO Enç, ilk etapta ürünün tamamının ihraç edileceğini, ikinci fazda üretilen ve gübre niteliği taşıyan lastik, kauçuk ve seramik sektörüne hammadde niteliği taşıyan ürünlerin de ağırlıklı olarak yurtdışı olmak üzere iç piyasaya da pazarlanacağını aktardı. İlk etapta 30 milyon dolarlık ihracat hedefiyle yola çıktıklarını kaydeden Metin Enç, ilerleyen yıllarda bunun 50 milyon doların üzerinde olacağını, ayrıca yatırımın 100'en fazla kişiye iş imkanı sağlayacağını dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı