Öne Çıkanlar interfresh fuar hatay tarım fuarı chicago borsası özel sektör teşvikleri bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Türkiye 2010/11 Sezonunda 1.25 Milyar Dolar Kuru Meyve İhraç Etti
 ANKARA (ANKA) - Kuru meyve sektörü, 2023 yılı için 3 milyar dolarlık ihracat hedefi koydu. Sektör 2010/11 sezonunda 1.25 milyar dolar kuru meyve ihraç etti.

EİB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu geleneksel ihraç ürünleri, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirde 2011/12 ihracat sezonunun başlaması nedeniyle Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından İzmir’de “Yeni Sezona Birlikte Merhaba Kokteyli” düzenlendi.

Türkiye’nin 150 yılı aşan bir süredir kuru meyve ihracatı yaptığını ve çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirde dünya lideri olduğunu belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, “Sektörümüz, geçen sezon 120 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Tamamına yakını yerli girdilerden oluşan ürünlerle 2010 yılında Türkiye’ye yaklaşık 1,25 milyar dolarlık döviz girdisi sağladık. Sektörümüz, 150 bini aşan üretici aile ve 100 bin civarında doğrudan istihdam edilen çalışanın geçimini sağladığı bir ekonomik büyüklüğe sahip” diye konuştu.
2010/11 ihracat sezonunda Türkiye’nin yaklaşık 206,8 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı karşılığında 478,6 milyon dolar, 87 bin 340 ton kuru kayısı ihracatı sonucu 397 milyon dolar ve 51 bin ton kuru incir ihracat ederek 168.6 milyon dolar döviz geliri elde ettiğine işaret eden Öz şöyle devam etti:
“Önümüzdeki sezonda ürünlerimizin dış ülkelerdeki kaliteli ve olumlu imajının devamı, sektörümüzün dünya pazarındaki payının artırılması ve ürünlerimizin başta Çin, Rusya, Hindistan gibi büyüyen pazarlar başta olmak üzere daha iyi tanıtımı amacıyla çalışmalarımıza hız vermeyi planlıyoruz. 2023 yılı için sektörümüz için belirlediğimiz 3 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için sektör olarak ilgili bakanlıkların da destek ve katkıları ile elbirliği ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kuru meyve ihracatçılarımızın ‘Rakip değil meslektaş’ olduklarını bir kez daha hatırlatarak tüm ihracatçılarımıza ve üreticilerimize bol kazançlı yeni bir sezon diliyorum.”(ANKA)
(EBR/ÖMR)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi