Öne Çıkanlar tarım Gıda çiftçi dap desteği çiftlik bank

Bu haber kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

ANKARA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, mayısta geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak, 3 milyon 225 bin kişiye ulaştı. Aynı dönemde işsizlik oranı 0,8 puan yükselerek yüzde 10,2 oldu.

İşsizlik oranı, mayısta bir önceki aya göre ise 0,3 puan geriledi. Söz konusu oran, nisanda yüzde 10,5 seviyesinde bulunuyordu.

Mayısta tarım dışı işsizlik, 0,9 puanlık artışla yüzde 12,2 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 2,4 puanlık artışla yüzde 19,8'e ulaştı. İşsizlik, 15-64 yaş grubunda ise 0,8 puanlık artışla yüzde 10,4 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı yüzde 47,7'ye yükseldi

İstihdam edilenlerin sayısı, mayısta geçen yılın aynı dönemine göre 621 bin kişi artarak 28 milyon 488 bin kişi oldu, istihdam oranı 0,2 puanlık artışla yüzde 47,7'ye yükseldi.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 37 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 584 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 19,6'sı tarım, yüzde 18,9'u sanayi, yüzde 7,5’i inşaat, yüzde 54'ü ise hizmetler sektöründe yer aldı.

Mayısta geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,3 puan, sanayi sektörünün 0,4 puan, inşaat sektörünün 0,2 puan azalırken, hizmet sektörünün payı 0,9 puan arttı.

İş gücüne katılım oranı yükseldi

İş gücü, mayısta 2016'nın aynı dönemine göre 950 bin kişi artarak 31 milyon 713 bin kişi, iş gücüne katılma oranı ise 0,5 puan artarak yüzde 53 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre, erkeklerde iş gücüne katılma oranı 0,1 puanlık artışla yüzde 72,6, kadınlarda ise 1 puanlık artışla yüzde 33,9'a ulaştı.

Mayısta herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı da geçen yılın aynı dönemine göre 0,4 puan artarak yüzde 34,2 oldu. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,6 puanlık artışla yüzde 22,4'e yükseldi.

"4 milyon olan işsiz sayısının 3 milyon 225 bine geriledi"

Kalkınma Bakanı Lütfi̇ Elvan, yazılı açıklamasında, mayıs ayı i̇ş gücü istatistiklerini değerlendirdi. 

Mayısta işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleştiğini anımsatan Elvan, yılbaşında yaklaşık 4 milyon olan işsiz sayısının 3 milyon 225 bine gerilediğini kaydetti.

Elvan, hükümet olarak ekonomiye yönelik önlemler ve atılan adımlarla 2017 yılında uygulamaya konulan ve halen devam eden istihdam teşviklerinin gelecek dönemde istihdama olumlu yansımasını beklediklerini vurgulayarak, "Türkiye ekonomisinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 621 bin kişilik ilave istihdam oluşturulmuştur. Son veriler incelendiğinde özellikle hizmetler sektöründe gözlenen nispeten güçlü iyileşmede ekonomik canlanmanın ve teşvik programlarının etkisi görülmektedir. İlgili dönemde 2016 yılının aynı dönemine göre istihdam, tarım dışı sektörlerde 584 bin artış kaydetmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

"Kadınlarda iş gücüne katılım artışta"

İş gücüne katılım oranlarındaki artış eğiliminin sürdüğüne dikkati çeken Elvan, bir önceki yılın aynı dönemine göre iş gücüne katılım oranının 0,5 puan (950 bin kişi) artarak yüzde 53'e yükseldiğinin altını çizdi. Kadınlardaki iş gücüne katılım oranındaki (1 puan) artışa değinen Elvan, şunları kaydetti:

"İş gücüne katılım oranlarındaki güçlü artışlarla birlikte işsizlik oranlarında gerilemenin sürmesi ekonominin istihdam oluşturma kapasitesinin devam ettiğini göstermektedir. 2017 yılının ilk yarısı itibarıyla gerçekleşen veriler ekonominin beklenenden iyiye gittiğini göstermektedir. Özellikle yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüksek büyüme performansının yıl boyunca artarak devam etmesini, 2017 yılı için hedefimiz olan yüzde 4,4'lük büyüme rakamının üzerine rahatlıkla çıkmamızı ve bunun da istihdama olumlu yansımasını bekliyoruz."

Muhabir: Mustafa Çalkaya,Merve Özlem Çakır, Mehtap Yılmaz, Seval Ocak Adıyaman

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,