Öne Çıkanlar gtb çit mazı fidanı dikimi oya ağacı fidanı manisa kırsal kalkınma yatırımları

Bu haber kez okundu.

ANTALYA (CİHAN)- ‘Bölgemiz tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ile üreticilerin ürün standartlarının geliştirilmesi ve bu alanda uluslararası işbirliği imkanlarının değerlendirilebilmesi’ konulu sempozyum Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği Tarım Müşavirliği Ofisi işbirliğinde bir sempozyum gerçekleştirildi. ALTSO toplantı salonunda gerçekleştirilen sempozyumda Hollanda Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Stefan Verbunt ve Hollanda Tarım Destek Ofisi Müdürü Jop Kıpp katıldı. Tarım sektörünün yoğun ilgi gösterdiği sempozyuma İlçe Tarım Müdürü Umut Olgun da katıldı. Toplantıya ALTSO Tarım Komisyonu Başkanı Namık Şenli başkanlık yaptı. İlk konuşmayı yapan Müşavir Verbunt, iki ülke arasında tarım alanında yapılacak işbirliği olanaklarını anlattı ve ülkesinin bu alanda Türkiye ile ilişkilerini bugünkü noktadan çok daha ileriye götürmek istediğini söyledi. Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin son yıllarda istikrarlı bir gelişim gösterdiğini belirten Müşavir Verbunt, Türkiye'nin tarım sektörüne verdiği önemi gösterdiğini anlattı. Verbunt, Hollanda'nın son 50 yıldır tarımda eğitim, araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük yatırımlar yaptığını ve halen ABD'nin ardından, yılda 85 milyar dolara ulaşan bir rakamla dünyanın ikinci büyük tarım ürünleri ihracatçısı olduğunu bildirdi. Roterdam Limanı’nın Avrupa’ya açılan bir pencere olduğuna da dikkat çeken Verbunt, tarımda üretim kadar teknolojik yenilikler ve ulaşımın da gelişime önemli etkileri olduğunu vurguladı.

"TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ"
Türkiye ve Hollanda'nın birlikte yapacağı yatırımların her iki ülkenin de yararına olacağını vurgulayan Verbunt, bu noktadan hareketle geçen yıl seracılık alanında iş geliştirmeye yönelik 'Sera Culture Projesi'nin’ hayata geçirildiğini söyledi. Verbunt, 2011 yılı sonuna kadar sürecek bu proje kapsamında Türkiye'de sera üzerine bir eğitim merkezi kurulmasını desteklediğini ifade etti. Hollanda’nın sadece çiçek soğanı satışında 2010 yılında 3,6 milyar dolarlık bir gelir elde ettiğini söyleyen Verbunt, kesme çiçek alanında da Hollanda’nın dünyada bir numara olduğunu kaydetti.

"GIDA GÜVENLİĞİ VE HİJYEN, SEKTÖRDE ÖNEM KAZANDI"
Hollanda Tarım Destek Ofisi Müdürü Jop Kıpp ise İzmir'de bu yıl içinde açılan Tarım Destek Ofisi (NABSO) ile bu alanda gerek ticaretin artırılması gerekse seracılıkta önemli adımlar atıldığını kaydetti.
‘Sera Culture’ projesi ile Türkiye’de bir çalışma başlattıklarını belirten Kıpp, Türkiye’de genel olarak seracılık üzerine yoğunlaştıklarını ifade etti. Ancak diğer alanlarda da başta Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi’nde de çalışmaları bulunduğunu ifade eden Kıpp, Türkiye'de 18 bin hektarı Antalya'da olmak üzere halen toplam 35 bin hektar kapalı alanda seracılık yapıldığını kaydetti. Buradan elde edilen ürünlerin ancak yüzde 4'ünün ihraç edilebildiğine işaret ederek, eğitim ve araştırmaya yapılacak yeni yatırımlar ve kullanılacak yeni teknolojilerle bu ihracatın hızla artabileceğini dile getiren Kıpp, Bir Konya vilayeti büyüklüğündeki Hollanda’da ise bu rakamın kat kat fazlasıyla son teknoloji cam seraların bulunduğunu söyledi. Sera içindeki iklimi kontrol edebilmek için en iyi seraların yapılması ve bu sayede daha kaliteli ve çok ürün alınmasının sağlandığını belirten Kipp, NABSO olarak bugüne kadar yaptıkları çalışmaları da anlattı. 2 ülke arasında ticari ziyaretleri organize ettiklerini ifade eden Kıpp, Türkiye’nin seracılık sektörünün gelişmesinin önündeki engelleri tespit çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Gıda Güvenliği konusunun bugün Avrupa’da çok büyük önem taşıdığını da belirten Kıpp, Türkiye’de de özellikle süpermarket zinciri mağazalarda gıda güvenliğe uygunluk şartının arandığını hatırlatarak, ‘Hijyen kelimesini, Türkiye’nin bundan sonra daha fazla duyacağını sözlerine ekledi. Son olarak üretim maliyetlerine değinen Kıpp, “Türkiye jeotermal enerji kullanımı yönünde dezavantajları barındırıyor. Böyle olunca da doğal gaz ve benzeri yakıtlarla sera içi ısıtma yapılıyor. Enerji maliyetleri fazlalaşıyor. Doğal enerji kaynaklarının daha fazla kullanılması gerekir” dedi.

"ALANYA TARIM ŞEHRİ"
Toplantının açılış konuşmasını yapan ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan bir turizm merkezi olan Alanya’nın yadsınamaz düzeyde bir tarım şehri olduğuna da dikkat çekti. Hollanda gibi tarım alanında marka olmuş bir ülke ile ilişki kurmanın önemine de dikkat çeken Aydoğan, bu toplantının sonrasında katılımcıların ve sektör temsilcilerinin birçok konuda yeni fikirler ve mesleki bilgi edineceğini söylerken Hollanda Büyükelçiliği ile temaslarını sürdürerek işbirliğini geliştirmek istediklerini sözlerine ekledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,