Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Türkiye Ziraatçılar Derneği: Gıda fiyatları artmaya devam edecek
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, gıda fiyatları önümüzdeki aylarda da artmaya devam edeceğini söyledi. Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yazılı açıklama ile değerlendiren Yetkin, enflasyonun beklentilerin aksine yaz döneminde de yükselmeye devam ettiğini, ortalama fiyatlarda en fazla artışın lokanta ve otellerde, üretici fiyatlarında ise en fazla artış gıdada olduğunu dile getirdi.

Yetkin, “Sonuçta lokanta fiyatları da gıdaya endeksli olduğu için gıda fiyatlarının son aylarda olduğu gibi hızlı bir tempoda artmaya devam ettiği görüldü. Oysa yaz mevsiminin etkisini tam olarak gösterdiği ağustos ayında gıda fiyatlarının gerilemesi bekleniyordu. “ dedi.

Gıdada üretici fiyatlarının artışında bu kış ve bahar döneminde yaşanan kuraklık başta olmak üzere doğal felaketlerin en büyük rolü oynadığına dikkat çeken Yetkin, şunları belirtti:

“Bu yıl hemen hemen bütün tarım ürünlerinde değişik nedenlerden ötürü rekolte kayıpları yaşandı ve bu durum fiyatları yükseltti. Üretim kayıplarının yol açtığı fiyat artışının tüketici fiyatlarına yansıması ise daha büyük oldu, çünkü tarım ürünleri ve gıda sektöründe kâr oranları diğer sektörlere göre çok yüksek. Ayrıca ürün kıtlığı spekülasyonu körükledi ve spekülatif kârlar elde etmek isteyenlerin ürünü stoklamaları fiyatları daha yukarı çekti. Tüm dünyada önümüzdeki yıllarda gıda enflasyonunun artması bekleniyor. Bu koşullarda, özellikle tarım ürünlerinde üretimin artırılmasına yönelik önlemleri içeren bir paket programın en kısa zamanda hazırlanması giderek önem kazanıyor.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı