Öne Çıkanlar kapanış fiyatı ağaç budaması aa hayvancılık papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

Türkiye’de 2017’de 600 bin ton fındık üretimi gerçekleşti

Türkiye Meyve Üreticileri Genel Başkanı ve 19 Mayıs Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Aleattin Gülal, bu yıl Türkiye’de ortalama 600 bin ton fındık üretimi olduğunu söyledi.

2017 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Gülal, “Türkiye’de takriben 600 bin ton fındık üretimi gerçekleştirildi. Yüzde 80’i çiftçinin elinden tüccarlara, fabrikatörler ve ihracat olarak pazarlandı. Her ne kadar bazı Avrupa ülkelerinin ambargo uygulamalarına rağmen, ülkemizin sanayicisinin, tüccarının, çiftçinin el ele tutuşarak, ekonomik ve cephedeki savaşlara rağmen, ne kadar olumsuzluklar da olsa iyi bir sezonun son dönemine geldik. Çiftçinin elinde yüzde 20’lik bir ürün kaldı gözüküyor. Bir de geçtiğimiz yıllarda emanet fındık verme vardı. Bu 2017 yılında yüzde 40 civarında bir düşüş oldu. Yani geçmiş yıllara göre emanetçilik kalktı. Geçmiş yıllarda emanet fındık olayında ciddi sıkıntılar yaşadık. Bundan sonra emanet fındık olayının olmayacağını düşünüyoruz. Yüzde 80’lik bir üretimin ülkenin tüccarı, sanayicisi, fabrikatörünün çiftçiye parasını ödemiş olması, pazar payı bir üretimde ciddi bakımdan alt yapımızın olduğu çıkıyor. Bugün sanayicinin özellikle Toprak Mahsulleri Ofisinin alıma devam etmesi, bu alımla birlikte piyasadaki fındığın tükenmiş olması neticesinde önümüzdeki dönem Toprak Mahsulleri Ofisi fındık satışına yöneldiğinde bize göre kar etmesi gerekiyor. Çiftçi açısından da ülkemiz açısından da önemli” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı