Öne Çıkanlar fakıbaba e-fidancim meyve ağacı budama besi sığırı yetiştiriciliği Gıda

Bu haber kez okundu.

Türkiye'de tarımsal üretim 20 milyon tona yükseldi
Türkiye’de tarımsal üretim son yıllarda yapılan atılımlarla 20 milyon tona yükseldi. 154’ten fazla tarımsal ürün ihraç eden ülke, 20 ürünün dış satımında ilk sıralarda yer alıyor.

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile TRT’nin ortak programı Anadolu’nun Sesi’ne konuk olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak, Türkiye’de tarımsal üretimin son yıllarda 20 milyon ton yükseldiğini bildirdi. Kavak, bakanlığın yeni yapılanması konusunda da bilgi verdi.

Dünyada bir milyar insanın zayıflamak için para harcarken bir milyar insanın da açlık yaşadığına dikkat çeken Kavak, bugünkü üretimin küresel açlık sorununu çözecek düzeyde olduğunu vurguladı. Türkiye’nin bir tarımsal ihracat ülkesi olduğunu, 154’ten fazla tarımsal ürün ihraç ettiğini ve 20 ürünün dışsatımında dünyada ilk sıralarda yer aldığını da ifade etti. Kavak, tarım ürünleri ihracatının 12 milyar dolara yaklaştığını da belirtti. Genelde gönüllülük ve teşvike dayalı 'organik' ve 'iyi tarım' uygulamalarının da her yıl arttığının altını çizen Ahmet Kavak, bakanlığa bağlı 5000 gıda kontrol denetçisinin yurt çapında faaliyet gösterdiğini bildirdi. Kavak, ayrıca Alo 174 Gıda Güvenliği Şikâyet Hattı ile ilgili açıklamalar yaptı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi