Öne Çıkanlar muğlada yağmur aa kapanış fiyatı tarım mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

Türkiye'nin 2011 ürünü fındık rekoltesi
 Akbaşlı, yaptığı yazılı açıklamada, 2010 yılı yaz aylarının bölgede havanın sıcak ve kurak geçtiğini, kasım-aralık aylarında ise hava sıcaklığının bölgede uzun yılların ortalaması üzerinde gerçekleştiğini, soğuklanma ihtiyacını tamamlayamayan ve erken gelişme gösteren fındığın erkek çiçeklerinin çoğunun, ocak ve şubat aylarında tozulamaya (polen yaymaya) başlamadan kararıp döküldüğünü belirtti.
     Yapılan bilimsel araştırmalarda, kışı ılık geçen dönemlerde çiçeklerin erken açtığı ve tozlanma sürelerinin de kısa olduğunun bilindiğini belirten Akbaşlı, şunları kaydetti:
     ''Bu nedenle de erkek ve dişi çiçekler aynı zamanda açmamıştır. Bu durumu fark eden çoğu üretici bizleri arayarak bu sorunlarını iletip, fındık verimlerinin etkilenip etkilenmeyeceğini sormuşlardır. Bizler ve ilgili resmi ve sivil toplum kuruluşları ocak-şubat aylarında fındıkta tozlanma sorunu yaşanabileceğini, buna bağlı olarak ta fındık bahçelerinde karanfil (dişi çiçek) miktarlarının fazla sayıda olmasının yüksek rekolte beklentisi olarak algılanmaması yönünde üreticilerimizi ve fındık ticareti yapan iş adamlarını uyaran açıklamalarda bulunmuştuk.''
     Mayıs ayının sonu itibarıyla bu konudaki teknik söylemlerin doğru çıktığını, fındıkta rekolteyi yalnızca dişi çiçek miktarının değil, hasada kadar geçen periyotta biyolojik, fizyolojik ve ekolojik faktörlerin ürün miktarına direkt etki ettiği gerçeği ile karşı karşıya kalındığını anlatan Akbaşlı, ''Bunun üzerine bir de Karadeniz Bölgesi'nin tamamında şubat-mart-nisan aylarında havaların yağışlı, sisli ve kapalı geçmesi mevcut püslerin tozlanma yapmasını sınırlandırmıştır. Ayrıca, hava sıcaklığı nisan ve mayıs ayının ilk yarısında soğuk seyretmiş ve tozlanmış karanfillerdeki fenolojik evreyi de normal evreden yaklaşık 20 güne yakın süre geciktirmiştir. Bu nedenle bahçelerde gerek tozlanma gerekse döllenme eksikliğinden dolayı yoğun karanfil ve çotanak taslağı dökümleri yaşanmaktadır'' dedi.
     Akbaşlı, Sakarya?Artvin arasındaki arazilerde yapılan izlenim ve tespitlerde, 2011 yılı Türkiye fındık rekoltesinin son yılların en düşük seviyesinde gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini de sözlerine ekledi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı