Öne Çıkanlar fındık mehmet aydın yetiştiricilik kursu sel madurları jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Tütün tarımı 350 bin kişiye geçim kaynağı sağlıyor
Türkiye’de yaklaşık 350 bin kişinin geçim kaynağı olan tütün tarımı, yılda yaklaşık 450 milyon dolar ihracat getirisi sağlıyor. Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Özgener, 2023 yılında dünyanın ilk beş tarım ülkesi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye’nin bu hedefe ulaşmasına katkıda bulunacak en önemli tarımsal ürünlerden birinin tütün olduğunu söyledi. Tütün tarımının ihracat açısından önemine dikkat çeken Özgener, Türkiye’de yaklaşık 85 bin tütün çiftçisinin bulunduğunu, yaklaşık 350 bin kişinin geçimini tütüncülükten sağladığını kaydetti. Üretilen tütünün büyük kısmının ihraç edildiğini dile getiren Özgener, şu bilgileri verdi: “Türkiye, oryantal tütün üretiminde dünyada 1. sırada yer alıyor. Aynı zamanda dünyada en fazla tütün ihracatı gerçekleştiren ilk 10 ülke arasındayız. Bugün Türkiye, 48 ülkeye tütün ihraç ediyor. 2013 yılında tütün ihracatı yaklaşık 450 milyon dolar seviyelerinde. Bu rakamları korumak ve daha yukarılara taşımak, 2023 Türkiye İhracat hedeflerimize ulaşmak için çok önemli.”

Türk tütününün küresel rekabetçiliğinin korunması gerektiğini vurgulayan Özgener, “Yüz binlerce çiftçinin geçim kaynağı ve milyonlarca dolar ihracat getirisi olan tütün tarımı sosyo-ekonomik açıdan da büyük öneme sahip. Bu bağlamda, Tarım Bakanlığımızın da büyük takipçisi ve destekçisi olduğu bilinen ‘iyi tarım uygulamalarını’ tütün tarımında da yaygınlaştırmaya gayret göstermeliyiz. Böylece, oryantal Türk tütününün global pazarda rekabetçiliği artacak; ihracata ve istihdama verdiği destek büyüyecektir. Tütün Kontrolü Taraflar Konferansında, özellikle tütün yetiştirmeyen ülkelerin gündeme taşıdığı, üretime getirilmek istenen dayanaksız yasak ve sınırlama önerilerine karşı, Türk tütüncüsünü ve tütün ihracatımızı korumak hepimizin ulusal görevidir.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı