Öne Çıkanlar ayçiçeği zararlıları tarım ve orman bakanlığı üretim lavanta mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

Tütüne bağlı sağlık harcamaları 3 milyar liraya dayandı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tütüne bağlı sağlık harcamalarının 3 milyar liraya dayandığı belirtildi. Bu rakam sağlık giderlerinin yüzde 9’una tekabül ettiği vurgulandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Sigara hem paramızı hem de canımızı yakıyor.” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 32 milyar 556 milyon liralık sağlık harcaması olduğunu belirten Bakan Çelik, bunun 2 milyar 805 milyon liralık kısmının tütüne bağlı hastalıklarla mücadelede kullanıldığını söyledi. Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden ortak bir ekip oluşturarak tütün kullanımına yönelik geniş çaplı bir araştırma yapıldığını bildirdi. 2010 yılında başlayan ve yaklaşık bir yıl süren araştırmada, ilginç sonuçlara ulaşıldı. Bakan Çelik, yapılan araştırmada ilk kez doğrudan hastalık verileri kullanıldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilgili konuya yönelik tüm dünya ülkelerine referans araştırma olarak örnek gösterilen çalışmaya göre, Türkiye, sigara kullanımında riskli ülkeler içinde yer aldı. Araştırmada, günlük içilen sigara miktarlarına göre Türkiye, erkeklerde birinci, kadınlarda ise ikinci oldu.

Yapılan araştırmada, sigara kullanımına bağlı hastalıkların Sosyal Güvenlik Kurumu’na ek maliyet getirdiği de ortaya çıktı. Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 32 milyar 556 milyon liralık sağlık harcamasının yüzde 22’sine karşılık gelen 7 milyar 322 milyon liralık kısmının kanserler, kalp ve damar hastalıkları, solunum yolu hastalıkları ve üreme ile ilgili hastalıklar için kullanıldığı belirlendi. Toplam sağlık giderlerinin yüzde 9’una karşılık gelen 2 milyar 805 milyon TL’nin ise tütüne bağlı olduğunu belirtilen araştırmada, erkeklerin tütüne bağlı sağlık giderleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2 milyar 37 milyon lira harcama yaptığı, kadınlarda ise bu rakamın, 768 milyon 323 bin lirayı bulduğu belirlendi.

Bakan Çelik, bu maliyetlere üretkenlik kaybı ve özürlülük ve ölümlerin katılmadığını belirterek, “Eğer bu kayıpları da hesaba koyarsak manevi kaybımız yanında yaklaşık 7 milyarlık bir maddi kaybımız ortaya çıkmaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

“SİGARA İLE MÜCADELE DE ÇOK TİTİZ DAVRANIYORUZ”

Konu ile ilgili hükümet politikalarına da değinen Çelik, sigara ile mücadelede titizlik gösterdiklerini vurguladı. Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 74 milyon vatandaşa doğumdan ölüme sağlık ve sigortacılık alanlarında hizmet verdiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Önemli olan vatandaşlarımızın sağlığı. Sağlığın yerine hiçbir şeyi koyamazsınız. Hükümet olarak özellikle sigarayla mücadelede çok titiz davranıyoruz. Bu konuda önemli mesafe aldık. Ancak halen istediğimiz yerde değiliz. Sigaraya verilen hayatı ve harcanan parayı görmezden gelemeyiz. Mutlaka önlem alınmalı. Dünya Sağlık Örgütü tütünle mücadele kontrol çalışmaları yürütülmektedir. Amacımız herkesin sigaradan uzak durmasını sağlamaktır. Ancak daha da önemlisi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı bu zararlı alışkanlıktan koruyabilmektir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı