Öne Çıkanlar fındık mehmet aydın yetiştiricilik kursu hünnap fidanı sel madurları

Bu haber kez okundu.

TZD: Çiftçinin bütçe umudu başka bahara kaldı
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, bütçede tarıma ayrılan kaynağın, bu yıl da yasanın öngördüğü asgari miktarın altında kaldığını belirterek, "Çiftçinin bütçe umudu başka bahara kaldı." dedi.

Maliye Bakanı Şimşek’in Türkiye'nin 2015 yılı bütçe giderlerinin 472,9 milyar lira, bütçe gelirlerinin 452 milyar lira, bütçe açığının ise 21 milyar lira olarak öngörüldüğünü bildirdiğini aktaran Yetkin, açıklamasında “Şimşek, çiftçiye 2015'te doğrudan 10 milyar kaynak ayrıldığını, ancak kamu iktisadi teşebbüslerin finansmanı, diğer müdahale alımları, kredi sübvansiyonu gibi kalemleri de dikkate alındığında bu miktarın 13,1 milyar lirayı bulacağını belirtti. 2013-2014 sezonunda kuraklık ve doğal afetler nedeniyle çok kötü bir sezon geçiren ve başta mazot olmak üzere girdi fiyatlarındaki artış nedeniyle önemli maliyet artışlarıyla karşı karşıya kalan çiftçilerin umudu 2015 bütçesinden tarıma ayrılan kaynağın artırılarak Tarım Yasası’nın öngördüğü milli gelirin yüzde 1’i noktasına çekilmesiydi.” ifadelerini kullandı.

"TARIMA AYRILAN KAYNAK, YASANIN ÖNGÖRDÜĞÜ ASGARİ MİKTARIN ALTINDA KALDI"

Yetkin, açıklanan bütçede, tarıma ayrılan kaynağın, bu yıl da yasanın öngördüğü asgari miktarın altında kaldığını dile getirirken, şunları kaydetti:

“Geçen yıldan bu yana tarımsal maliyetlerdeki önemli artışlara karşın artış 300 milyon TL gibi ‘sembolik’ denilebilecek miktarda oldu. Geçen yıl bütçeden doğrudan tarımsal desteklemeye ayrılan kaynak 9,7 milyar TL idi. Bu rakam Bütçe'nin sadece yüzde 2,2’si demekti. Sübvansiyonlu krediler ve müdahale alımları da hesaba katıldığında toplam destekleme miktarı 13,2 milyar TL’ye çıkıyordu. O durumda bile destekleme oranı Milli gelirin binde 7’si düzeyinde kalıyordu. Maliye Bakanı’nın açıkladığı rakamlara göre bütçeden tarımsal desteklemeye ayrılan pay 2015 yılında doğrudan desteklemeler için yüzde 2,1, dolaylı desteklemeler de hesaba katıldığında yüzde 2,8 olacak. Ancak toplam doğrudan ve dolaylı destek miktarı 13,2 milyar TL’den 13,1 milyar TL’ye inecek. Milli gelir açısından bakıldığında ise yine yüzde 1’in çok altında kalacak.Kısacası çiftçinin umudu yine başka bahara kalmış bulunuyor. “

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı